Към поста

Питанка

Имам намерение да започна следване от септември, но все още се чудя къде – в България или Германия, и в кой университет. Интересувам се от специалности като Международни икономически отношения, Бизнес мениджмънт и Бизнес администрация за бакалавърска степен. Ще ми бъде много полезно, ако някой сподели мнение или личен опит ☺️

21 май 2026 г.

Аз завърших Bachelor of Business Administration, (BBA) Management в Ланкастър, но знам че програмата я има и в университети в Германия. Програмата е фокусирана на практически опит и ти дава възможност да работиш като консултант за 2 фирми преди да си завършил и освен това те научава на всичките основи на бизнеса от HR до маркетинг до анализ, икономика и тн. Хубавото е, че първата година е общи бизнес знания (основи) а следващите 2 години вече сам си избираш накъде да се фокусираш. Програмата включваше при мен и една година стаж, но това зависи от университета.

Valentin Ploshtakov

РП Обучаем в BULATSA

Все още няма отговори. Бъди първият!

Получи известие за нови отговори

Други отговори на този пост

Завършила съм BWL с Маркетинг в Пфорцхайм и единственото, което мога да те съветвам е да отидеш и да учиш в Германия. Там имаш избор в какво да запишеш Hochschule (по-практически насочено) или Университет (теория). Изборът зависи от това в коя посока след образованието си се насочила. На линия съм да си направим среща и да обясня по-подробно🙌❤️

Бетина Радева

Според мен Германия би ти дала повече възможности за развитие и реализация, особено в сфера като бизнес и международни отношения 😊 Ако знаеш немски или си готова да го учиш сериозно, това е огромен плюс. Образованието там е доста практическо и има много възможности за стажове. От друга страна, и в България има добри университети за МИО и Бизнес администрация, а и ще ти е по-спокойно финансово и като адаптация. Може би най-важното е да прецениш дали искаш по-комфортна среда или по-голямо предизвикателство и международен опит. Успех! Сигурен съм, че ще се справиш, независимо какво избереш ☺️

Анонимен

Според мен Германия би ти дала повече възможности за развитие и реализация, особено в сфера като бизнес и международни отношения 😊 Ако знаеш немски или си готова да го учиш сериозно, това е огромен плюс. Образованието там е доста практическо и има много възможности за стажове. От друга страна, и в България има добри университети за МИО и Бизнес администрация, а и ще ти е по-спокойно финансово и като адаптация. Може би най-важното е да прецениш дали искаш по-комфортна среда или по-голямо предизвикателство и международен опит. Успех! Сигурен съм, че ще се справиш, независимо какво избереш ☺️

Анонимен

Аз завърших Бакалавър Wirtschaftswissenschaften в Лайпциг. Хубавото е, че обхваща много различни посоки, а не е конкретизирано само в едно (например банково дело, маркетинг и т.н.). В моя университет специалността ми имаше задължителна практика от 3месеца. Аз успях да си намеря място в банка и бях много доволна, защото докато следвах това беше посоката, която аз си бях избрала от всички опции, по които полагаме изпити и изучаваме. След като завърших , няколко месеца след това ,започнах работа във въпросната банка и съм много доволна. Според мен е много важно без значение в кой университет започнеш и дали има задължителна практика, ти самата да си намериш такава, да си опита и докато учиш да трупаш знания и опит извън университета, защото колкото и да си говорим университета ти носи главно сухата материя. Последната година имахме опции, само да избираме предметите си и посоката, в която искаме да вървим. Аз лично съм доволна от университа в Лайпциг, но съм чувала, че този във Франкфурт, където да и всички големи компании и основите на финансите е по-добър, но не мога да дам лично мнение за там. Лайпциг и като град и университет с моята специалност имаше какво да предложи и да те научи, стига човек да е много нахъсан и да не се отказва (въпреки ,че повече минаваме разбира се през такива моменти и хрумвания) Разгледай кои програми, в кои университети ти харесват, дали градовете също ти харесват, дали има възможности за общежития. Това са много важни аспекти. Успех 😊

Анонимен

Учил съм в Германия и мога да ти кажа, че ако имаш амбицията и възможността, тя все още е много добър избор. Има значение кой университет ще избереш, но това изобщо не е най-ключовото нещо. За икономика, бизнес и т.н. университетът в Манхайм е супер, но това далеч не означава, че другите са зле. Като цяло нивото на висшето образование в Германия е много високо навсякъде и разликите не са драстични. Мюнхен, Франкфурт и Кьолн също са добри опции - освен силни университети, те са и големи градове с много компании и възможности. Когато избираш е изключително важно да вземеш предвид и няколко чисто практически фактора. Примерно намиране на жилище - намирането на стая или общежитие в повечето университетски и големи градове не е лесно и отнема време. Ако те приемат в Манхайм, но не можеш да си намериш жилище там, а във Франкфурт например ти предложат място в общежитие - аз веднага бих избрал Франкфурт. Нищо, че Манхайм се води "по-престижен" за икономика. Климатът също е важен. По-северните градове са доста по-дъждовни, а през зимата дните там са сравнително кратки. Ако това ти влияе депресивно, просто му обърни внимание при избора на локация, защото няма смисъл да отидеш да учиш в Германия, ако цяла есен и зима ще си в депресия. Освен това е ключово да учиш програма на немски език (с C1 немски), а не изцяло английска програма. Английските програми са малко, а и няма да са ти толкова полезни в самата Германия. Добрият английски обаче е важен. Много университети имат задължителни стажове в програмата си. Дори твоят да няма, е препоръчително да си намериш стаж във фирма, тъй като чистото завършване на Бизнес администрация (примерно) само по себе си не е достатъчно. Това, разбира се, не е важно в началото, но го имай предвид като стратегия за бъдещето. Добре е да проучиш предварително какви специализации предлага дадената програма - дали ще е маркетинг, логистика, международни отношения, IT, одит или финанси и т.н. Няма да избираш конкретна посока в началото, а на по-късен етап, но си струва предварително да хвърлиш поглед какви опции се предлагат. Ако става въпрос къде по-лесно се завършва и с по-високи оценки - в България, разбира се, тук няма място за сравнение. Добавям, въпреки че е съвсем логично - абсолютно задължително е да се спазят сроковете за кандидатстване и изпращане на всички нужни документи, сертификати и т.н., а това въобще не е за подценяване. Успех с избора!

Анонимен

Аз лично започнах обучението си в Германия. Не препоръчвам Хановер. За бизнес и икономика мисля, че има добри университети в NRW, Франкфурт и разбира се Мюнхен. Препоръчвам да разучите и Холандия.

Анонимен