Милица Ганева
Реставратор на живопис
От Бургас съм, но съм израснала в Париж. След като следвах история на изкуството в Лувъра, завърших реставрация на живопис (магистър) в Брюксел. След специализация там и развиване на ателието ми, заминах за 3 години да живея и работя в Малта, също като реставратор. От януари 2022 съм отново в България, след 30 години в чужбина. Работя в Националната Галерия, също така се занимавам с художествени преводи и организацията на концерти.
Отговори
Може би са добавя още малко неща, които ми идват наум. За наем на квартира например, има общежития, но трудно се влиза там. За наем от агенция се изискват изключително много документи, доказателства за доходи и гаранти, които е по-добре да живеят във Франция. Ако финансовия аспект е важен за вас, погледнете наемите в интернет за едностайни апартаменти. В редки случаи има възможност за споделяне на апартамент, но в париж по-рядко се случва. Относно бюджет за храна и т.н разликата между Париж и другите градове не е голяма. Не искам да кажа, че Париж не става, но бих искала да изразя, че там е трудно и трябва човек да е готов за това. Освен това ми се струва, че хубавите неща на френския студентски живот се намират абсолютно в другите градове и Париж винаги е достъпен за разглеждане :)
Здравейте, аз съм израснала в Париж и преди време се върнах в България. Ще се опитам да споделя малко полезна информация. Струва ми се, че първият въпрос е, какво ще следва братовчедка ви? Според специалиста може да избере най-подходящото място. За Париж специално, аз бях студентка там от 2004та до 2008ма година и не беше лесно от финансова гледна точка. Според мен в момента е още по-сложно. Има много приятни студентски градове като Nantes, Lyon, Tours, Lille....всичко зависи от специалността. След Париж аз продължих да следвам в Брюксел. Това между 2010 и 2015. Там беше страхотно! Достъпен град, дори и за студенти и хората и живота са много по-приятни. Париж си остава на час разстояние с влака и винаги може да се посети. Честно казано, Париж е страхотно място разбира се, но не е лесен град. Ако искате да поговорим още, може да ми пишете. Успех!