Pavlina Stancheva
Финанси и администрация
Питанки
Здравейте! Въпрос към хората, които са учили/живяли във Франция 🇫🇷: Наскоро си говорих с братовчедка ми, която е на 16г. и иска да следва във Франция - разбира се, насочила се е към Париж. Чудя се дали от към разходи и адаптация към средата не е по-добре да е в по-малък град. Вие какво бихте избрали, ако избирахте сега? И защо?
Отговори
Благодаря за подробната информация ☺️ ще предам на братовчедката хубаво да си проучи общежитията и квартирите. Иначе доста често чувам, че някои неща на запад вече са по-евтини от България (изключвам квартирите)
Напълно съм съгласна. Аз учих в малък град и доста бързо се адаптирах и си намерих компания. Всичко е наблизо и има достатъчно неща за правене.
Мерси, Милица! Това за наемите е доста полезно, ще го разучим повече. Иначе аз съм за малките градове - лесно се адаптира човек в по-спокойна среда и няма излишния стрес на лудницата в големите градове. И както ти каза, винаги може да отскочи до Париж за разходка.
Пост: “Кое е по-важно за работа - да ми харесва или да имам добри условия?”
Не бих казала, че е едното или другото. Трябва да има добър баланс между двете, защото колкото и да си харесваш работата, ако условията са много лоши (и не говоря само за заплащането) може също да доведе до стрес, демотивация и в крайност да си намразиш работата. От друга страна колкото и да са добри условията, ако това, което правиш, не ти харесва или ти е чак неприятно - пак ще си недоволен. Търсим златната среда.
Пост: “Имал ли си празен период, в който не учиш/работиш? Какво правеше? ”
Имах период от 6 месеца, в които не работех и не учех и като цяло нищо не правех - не препоръчвам. Седях си вкъщи и си губих времето с тик ток, сериали или игри, дори нямаше с кой да излизам през деня, защото всички работят 😄. Доста бързо изгубих мотивация и започнах да се депресирам. Беше ми и много трудно да се накарам да си намеря работа. Като започнах работа бързо влезнах в ритъм, но дълги периоди на нищо-правене не се отразяват добре и човек може доста да заседне.
Пост: “Доколко се оказа важно да имаш добри оценки? ”
В училище добрите оценки единствено помагат да влезнеш в хубав университет, особено ако кандидатстваш в чужбина. Оценките от университета за момента никой не ми ги е гледал или искал, но вероятно за кандидатстване за магистратура/докторантура биха оказали влияние. Извън образователните институции, няма никакво значение какви оценки си имал в училище - оценките не определят човека.
Пост: “Кога разбра, че нещо вече не е за теб?”
Мога да отговоря специално за работа, не беше конкретна сфера, а по-скоро работно място. Усетих се доста бързо, че това място не е за мен, защото още от началото се чувствах смачкана след работния ден, психически изтощена, супер негативна и ми влияеше много на личния живот. Когато това усещане продължава повече от няколко седмици/ месец, колкото и да се опитваш да видиш позитивната страна - нещо не е наред и може би това не е мястото за теб.