Към поста

Чуденка

Университетът струваше ли си за вас, кажете честно? С какво реално ви (или не ви) помогна след това?

8 май 2026 г.

Ако университетът ти те е научил да разсъждаваш не си загубил 4-5 години от живота си. Ако е трябвало да зубриш то вече AI е елиминирал нуждата от теб така че мисли за връщане на село и подновяване на спокойния живот сред природата,

Stoyan K

Independent consultant on innovation and technolog

Все още няма отговори. Бъди първият!

Получи известие за нови отговори

Други отговори на този пост

Да, много съм доволна и от бакалавъра, и магистратурата ми в Англия. Образованието беше на много високо ниво, даде ме сериозна основа откъм знания и методология, също ценни контакти и преживявания :)

Gergana Ancheva

За мен лично си струваше за това да развия както технически умения, така и меките умения. Леко ми липсваха преди това. Бих избрал същия университет за моята завършена специалност.

Ivaylo Bogdanov

Абсолютно си струваше. Както и тежкото теоретично следване и многото матеметика. На мен шефа ми каза, че ме е наел само защото съм завършил в Карлсруе - KIT. Щом съм оцелял там, мога всичко. В една сериозна академична среда се научаваш се да обработваш много информация за кратко време, да разбиваш сложни проблеми на малки и да не се плашиш от абстрактни и обемисти задачи, които нямаш никаква идея как да решиш. Всъщност продължаваш да се плашиш, ама не те спира. НО зависи какво ще следващ. Съжалявам, но ако ще следваш 5 години туризъм, ами май не си заслужава. Това си е занаят, учи се на място. Не случайно няма сериозна академична институция която да има бакалавър и магистър туризъм

Денислав Здравков

Трябваше ми учителски сертификат, за да бъда учител. Българският не се зачита. Иначе всички други кредити от България ми бяха от полза след приравняването. В последствие изкарах и следдипломна за училищен администратор. Трябваха ми кетапите и в двата случая, но както каза Нико, това си е строго регулирана сфера и няма как без американски документ.

Stanimira Ivanova

Аз желая да запиша нещо , в което реално нямам много знания и опит и което много ме влече и пали. В случая по-скъпоценен ще бъде опитът. Ако е териотична специалност не мисля ,че си струва годините.

Данита Данчева

Подкрепям Niko Radev

Kai Tsvetkoff

I don't know who needs to hear this. Outside regulated proffessions requiring formal credentials (law, medicine) university is a scam. The degrees in the humanities are not worth the paper that they are written on. Most skills you can learn with a smart google search and you can practice them with an interprenurial spirit.

Niko Radev

Бих казала, че бакалавъра ми в Щатите беше единственото място, на което научих адски много. Може в Америка много неща да не са "наред", но едно е със сигурност, образователната им система в университетите е ненадмината (за мен) :)

Моника Симеонова

Университетът ми даде супер контакти и много полезни навици, така че и да можех да се върна, пак щях до повторя. Като знания не много, но тук аз съм си виновна - фокусирах се повече върху извънкласни, та академичната част гледах да я изкарам по най-лесния начин 😅

Деси Манова

Със сигурност бих излязъл от "комфортната зона“ и бих направил нещо различно. И не бих избрал университет в България. Честно, не усещам, че ми даде кой знае колко, освен диплома. Ако мога да върна времето, щях да съм по-смел и да изляза навън по-рано.

Тодор Тодоров

Като преживяване си струваше поради много причини, но цялостно не свързани директно с учебната програма сама по себе си. Като добити умения и квалификации от специалността, по-малко на практика. Вече започвам да мисля, че е по-добре понякога всеки да си кара по собствения индивидуален път в живота, а не да следва стандартния модел на образование-->кариерно развитие. Поне за себе си мисля че ако от по-рано бях инвестирала времето и усилията си върху мои собствени проекти, вместо да уча за изпити материал, от който помня минимално, а на практика използвам почти нищо 5 години по-късно, мисля че вероятно щях да съм много по-напред в посоката, в която искам да се развива животът ми.

Анонимен

Зависи да ти кажа аз скоро ще завърша Нов Български Университет и съм си харесал някои "бизнес" специалност. Има някои специалности в НБУ, които привличат внимание, има специалности които в зависимост от областта на развитие не можеш да запишеш друг университет. УНСС примерно и сравни други факултети или катедри на други университети с други специалности. Зависи много от това какво искаш да учиш.

Цветомир Диков

За мен бакалавърът ми по Бизнес мениджмънт в Ланкастър си струваше доста. Едни от най-готините години от живота ми, много запознанства, материала включваше практика, работех след това по специалността си. Ама магистратура не я виждах като полезна тогава и все още е тогава.

Valentin Ploshtakov

Бакалавъра на секундата. Магистратурата сама по себе си като знание / контакти не бих казал, че ми помогна — но заради нея излязох от тогавашния си фънк и не особено добра траектория. Така че си имаше своите ползи. Вероятно е имало и други начини да се изкарам в друга посока, но това ми дойде тогава, а и има далеч по-лошо неща от година живот в Барселона :)

Христо Бояджиев