Към поста
Университетът струваше ли си за вас, кажете честно? С какво реално ви (или не ви) помогна след това?
8 май 2026 г.
I don't know who needs to hear this. Outside regulated proffessions requiring formal credentials (law, medicine) university is a scam. The degrees in the humanities are not worth the paper that they are written on. Most skills you can learn with a smart google search and you can practice them with an interprenurial spirit.
Niko Radev
Verwaltungsfachwirt (експерт държ. администрация)
Все още няма отговори. Бъди първият!
Получи известие за нови отговори
Други отговори на този пост
Да, много съм доволна и от бакалавъра, и магистратурата ми в Англия. Образованието беше на много високо ниво, даде ме сериозна основа откъм знания и методология, също ценни контакти и преживявания :)
Gergana Ancheva
За мен лично си струваше за това да развия както технически умения, така и меките умения. Леко ми липсваха преди това. Бих избрал същия университет за моята завършена специалност.
Ivaylo Bogdanov
Абсолютно си струваше. Както и тежкото теоретично следване и многото матеметика. На мен шефа ми каза, че ме е наел само защото съм завършил в Карлсруе - KIT. Щом съм оцелял там, мога всичко. В една сериозна академична среда се научаваш се да обработваш много информация за кратко време, да разбиваш сложни проблеми на малки и да не се плашиш от абстрактни и обемисти задачи, които нямаш никаква идея как да решиш. Всъщност продължаваш да се плашиш, ама не те спира. НО зависи какво ще следващ. Съжалявам, но ако ще следваш 5 години туризъм, ами май не си заслужава. Това си е занаят, учи се на място. Не случайно няма сериозна академична институция която да има бакалавър и магистър туризъм
Денислав Здравков
Трябваше ми учителски сертификат, за да бъда учител. Българският не се зачита. Иначе всички други кредити от България ми бяха от полза след приравняването. В последствие изкарах и следдипломна за училищен администратор. Трябваха ми кетапите и в двата случая, но както каза Нико, това си е строго регулирана сфера и няма как без американски документ.
Stanimira Ivanova
Аз желая да запиша нещо , в което реално нямам много знания и опит и което много ме влече и пали. В случая по-скъпоценен ще бъде опитът. Ако е териотична специалност не мисля ,че си струва годините.
Данита Данчева
Ако университетът ти те е научил да разсъждаваш не си загубил 4-5 години от живота си. Ако е трябвало да зубриш то вече AI е елиминирал нуждата от теб така че мисли за връщане на село и подновяване на спокойния живот сред природата,
Stoyan K
Бих казала, че бакалавъра ми в Щатите беше единственото място, на което научих адски много. Може в Америка много неща да не са "наред", но едно е със сигурност, образователната им система в университетите е ненадмината (за мен) :)
Моника Симеонова
Университетът ми даде супер контакти и много полезни навици, така че и да можех да се върна, пак щях до повторя. Като знания не много, но тук аз съм си виновна - фокусирах се повече върху извънкласни, та академичната част гледах да я изкарам по най-лесния начин 😅
Деси Манова
Със сигурност бих излязъл от "комфортната зона“ и бих направил нещо различно. И не бих избрал университет в България. Честно, не усещам, че ми даде кой знае колко, освен диплома. Ако мога да върна времето, щях да съм по-смел и да изляза навън по-рано.
Тодор Тодоров
Като преживяване си струваше поради много причини, но цялостно не свързани директно с учебната програма сама по себе си. Като добити умения и квалификации от специалността, по-малко на практика. Вече започвам да мисля, че е по-добре понякога всеки да си кара по собствения индивидуален път в живота, а не да следва стандартния модел на образование-->кариерно развитие. Поне за себе си мисля че ако от по-рано бях инвестирала времето и усилията си върху мои собствени проекти, вместо да уча за изпити материал, от който помня минимално, а на практика използвам почти нищо 5 години по-късно, мисля че вероятно щях да съм много по-напред в посоката, в която искам да се развива животът ми.
Анонимен
Зависи да ти кажа аз скоро ще завърша Нов Български Университет и съм си харесал някои "бизнес" специалност. Има някои специалности в НБУ, които привличат внимание, има специалности които в зависимост от областта на развитие не можеш да запишеш друг университет. УНСС примерно и сравни други факултети или катедри на други университети с други специалности. Зависи много от това какво искаш да учиш.
Цветомир Диков
За мен бакалавърът ми по Бизнес мениджмънт в Ланкастър си струваше доста. Едни от най-готините години от живота ми, много запознанства, материала включваше практика, работех след това по специалността си. Ама магистратура не я виждах като полезна тогава и все още е тогава.
Valentin Ploshtakov
Бакалавъра на секундата. Магистратурата сама по себе си като знание / контакти не бих казал, че ми помогна — но заради нея излязох от тогавашния си фънк и не особено добра траектория. Така че си имаше своите ползи. Вероятно е имало и други начини да се изкарам в друга посока, но това ми дойде тогава, а и има далеч по-лошо неща от година живот в Барселона :)
Христо Бояджиев