Към поста
Здравейте! В момента обмислям структурирането на партньорство за нов проект и се замислям кои са реално най-важните качества, които един ко-фаундър трябва да притежава, за да бъде партньорството устойчиво в дългосрочен план. Или ✅ green flags и ❌ red flags? 😄
9 юни 2026 г.
От моя скромен опит с един недовършен проект - да можеш да говориш директно и честно по трудни и неудобни теми, да не ги избягваш, а напротив - да ги решаваш възможно най-бързо (ако сте приятели с другия ко-фаундър понякога това помага, но понякога може и да пречи)
1 отговор
Получи известие за нови отговори
Други отговори на този пост
Според мен трябва хем да се допълвате с експертиза, хем визията да ви е сходна. Има предприемачи, които просто не стават за партньорство.
Denitsa Anastasova
Супер съвети - много полезен фийдбек за мен, определено си взех бележки - благодаря на всички за отговорите :))
Данита Карталова
Трябва заедно да вярвате в проекта. Според мен това е най- важното. За да вървите нагоре. Качествата на един човек са изключително важни, както и отношението му спрямо не само Вас, но и самият проект.
Стелияна Димитрова
С моя кофаундър работихме заедно в продължение на 3 години, преди да създадем общ бизнес. Вече 2 години сме под фаундър шапката и от малкия ми опит мога да споделя следното: Ако става дума за сериозно партньорство (това ще е основното нещо, с което смятате да се занимавате в следващите 5 години), смятам, че избирането на правилен кофаундър е като брак. С въпросния човек, ако не споделяте подобни ценности, нагласи и посока в живота, рано или късно ще има проблеми. Пак казвам, това най-силно важи, ако наистина ще е сериозно и дългосрочно партньорство. Разбира се, все ще има проблеми, но така поне ще ги решавате заедно и дори да има сдърпвания, тази първоначална сглобка ще ви връща отново в релсите. За мен това какъв е човекът е номер 1. Номер 2 вече е с какво се занимава, колко е опитен и т.н. Което естествено също е много важно, но често номер 1 остава пренебрегнато.
David Petkov
Здравей! Така написано, изглежда, че твърдо сте решен/а да имате ко-фаундър, но според мен първо трябва наистина да прецените необходим ли ви е такъв и ако да, защо. Аз имах стартъп с приятел, който ми беше ко-фаундър и проекта тотално се провали, поради доста различия в характерите и принципите ни. Започнах друг проект при който също смятах, че имам нужда от ко- фаундър, но реших първо да стартирам, да намеря човек/ хора и ако имам нужда и точния човек във времето тогава бих предложил съдружие. Иначе според мен основните неща са: 1- Да притежава различни качества от твоите и да е добър в техническата част или сейлс, зависи ти в какво си добър (да те допълва). 2- Да споделя твоите цели и принципи, но да сте напълно открити и да спорите (здравословно) когато вземате решения. 3- Да бъде отдаден до толкова колкото и ти самия, защото неименуемо идва момент, когато единия дава задна и се отчайва, там е момента на ко-фаундъра да те вдигне отново и обратното разбира се. Като цяло според мен това са основните неща и вече спрямо развитието на проекта, може да се привлече съдружник, инвеститор и т.н
Адски Хитро Фламинго
За тази тема вероятно книги могат да се изпишат :) Ето няколко насоки & идеи: - дефинирайте много ясно в началото кой за какво отговаря - определете как разрешавате спорове - един ще е СЕО ли, търсите винаги съгласие си ли (не е добра идея), ако сте двама, или друг механизъм - сложете си регулярни разговори на "стратегическо" ниво, кой как се чувства; поне веднъж месечно, може дори само на по кафе или разходка - не замитайте неща под килима за по-късно, винаги изскачат в най-неподходящия момент - добър знак е, ако не се карате още в самото начало :) да спорите интензивно за позициите си е супер, даже важно, но е тънка разликата това да прерасне в спор за надмощие Но колкото и да се стараете, накрая като нагазите в дълбокото ще си проличи дали сте едни за други. Едно е теорията, друго фронтовата линия :) Успех!
Удивително Учтива Катерица