Към поста

Споделянка

Все повече започвам да виждам читалището не просто като място за традиции, а като пространство за срещи, идеи и общност. В този смисъл ми прилича на това, което днес търсим в различни платформи и общности. Според вас може ли читалището да има такава роля и днес и как би изглеждало това?

30 април 2026 г.

Да определено! Мисля, че има инициатива, която развива читалищата в България. Ще ми е интересно да разкажеш при вас има ли читалище и колко е развито?

Петя Стоянова

Продуктов дизайн

Все още няма отговори. Бъди първият!

Получи известие за нови отговори

Други отговори на този пост

Селото е близо до Добрич – на около 10 минути с кола, в Североизточна България. Да, има млади хора, но по-скоро предизвикателството е, че не са свикнали да възприемат читалището като място за нещо различно от „каквото е било досега“. Засега започвам с по-малки инициативи – срещи, разговори, идеи около дигитални умения и пространство, в което хората просто да се съберат. По мои наблюдения по-скоро се „запалват“, когато има нещо практично и полезно за тях, а не толкова традиционен формат. За мен по-интересното е как изобщо се изгражда този интерес и усещане за общност с времето.

Илияна Петрова

А къде се намира село Дончево? Много готино, че активираш общността там 🙌🙌 има ли млади хора? Какви активности организираш и на какво се кефят повече по твои наблюдения?

Петя Стоянова

Да, при нас в областта има доста читалища. От края на миналата година се опитвам да организирам различни инициативи в читалището в село Дончево. Има база и възможности, но ми се струва, че най-голямото предизвикателство е да се активират хората и да се създаде усещане за общност, а не просто да съществува като място. Именно това започва да ме вълнува най-много и го свързвам и с психологията – как от „има го“ да се превърне в нещо живо.

Илияна Петрова