Към поста
Здравейте! Въпрос към хората, които са учили/живяли във Франция 🇫🇷: Наскоро си говорих с братовчедка ми, която е на 16г. и иска да следва във Франция - разбира се, насочила се е към Париж. Чудя се дали от към разходи и адаптация към средата не е по-добре да е в по-малък град. Вие какво бихте избрали, ако избирахте сега? И защо?
11 юни 2026 г.
Позволявам си да се включа пак в отговор на Милица относно общежитията - фактът, че е от България и семейството й е далеч, ще помогне. В Париж бях на общежитие - самостоятелна стая с баня и тоалетна (10.9квадрата). Да, беше малко, но за същата квадратура квартирата беше на тройна цена. Казвам само, че си струва да се опита и за общежитие като за начало, поне от финансова гледна точка.
Велина Терзиева-Михайлова
Редактор Doli Media Studio
Все още няма отговори. Бъди първият!
Получи известие за нови отговори
Други отговори на този пост
Здравейте, аз имам различно наблюдение спрямо изборите на малък град или Париж. Преди повече от 20 години заминах за Руан, Нормандия, където мои приятелки от гимназията вече учеха, точно с идеята за по лесната адаптация и по-ниските цени. Този град има голям кампус и различни университети- от литература до наука през право и маркетинг. Имат и общежития, които аз лично изобщо не предпочитах, защото повечето се намираха на другия бряг на Сена, далече от университета и в не особено сигурен квартал.. квартирите в центъра на града на времето бяха много достъпни, има огромно разнообразие на културни и исторически забележителности, особено в старата част на града. Знаменити творци са живели и творили там. Но, в Нормандия вали много често, времето е влажно и студено. Някак и голяма част от хората там са подобни на климата .. възможностите за бърза интеграция или работа за млад неопитен чужденец са ограничени. След първата година се преместих в Париж, където има абсолютно всякакви университети и специалности, както и много възможности за работа и за споделена квартира и общежития. По мое мнение, ако бъдещата студентка харесва Париж, бих я посъветвала да се потопи в динамиката и красотата на този град, като добре избира квартала си за живеене. До днес буквално бях там по работа и имам добър поглед относно цените: през последните 6 години в България цените растат неконтролируемо и в Париж много неща в ежедневието вече са по-евтини от София - за храна, дрехи, излизане.. студентите имат добри опции за избор на общежития или квартири, стипендии или други помощи. Годишните такси за образование във Франция в държавните университети и до днес са сред най-достъпните в Европа. Успех и можете да ми пишете на лично съобщение ако имате въпроси.
Калина Георгиева
Здравейте, Павлина! Пиша Ви от позицията на човек, който в момента кара последния си семестър от магистратурата в Париж. Преди това съм учила бакалавър в София, затова мога да коментирам опита си в столиците. Франция и България си приличат по това, че възможности от всякакъв аспект са концентрирани основно в столицата за сметка на провинцията. Въпросът за избора на град няма еднозначен отговор: всичко зависи от избора на специалност на Вашата братовчедка. Най-логично е изборът да се направи спрямо това къде се намират най-утвърдените учебни заведения в нейната сфера. Отделно е въпрос на характер дали на 18 години тя ще се адаптира по-лесно към динамиката на Париж, или би предпочела по-спокоен студентски град в провинцията. По отношение на разходите - Париж е град с висок стандарт. Въпреки това, френската държава предлага облекчения, които помагат частично за балансирането на бюджета на студента, стига човек да е добре информиран: • Жилище и стипендии: Съществува държавна помощ за наем (CAF), за която кандидатстват почти всички студенти, както и възможности за социални стипендии. Намирането на квартира в Париж обаче е сериозно предизвикателство. Процесът изисква време, подготвяне на мащабно досие с документи и осигуряването на гарант (физическо лице), който да обезпечи наема, ако наемателят е неспособен да го направи. • Храна: Ходенето на ресторанти е скъпо, но в супермаркетите има бюджетни хронителни продукти. Най-оптималният вариант за топла храна остават студентските столове (CROUS), където цените за студенти са символични. • Култура и свободно време: Повечето държавни музеи и забележителности са безплатни за младежи до 25 години (граждани на ЕС), което е огромен плюс, или плащат преференциални цени. • Социална среда и адаптация: Интеграцията в местната среда понякога изисква повече време, защото французите често са по-резервирани в началото, докато опознаят човека дори и при владеене на френски на високо ниво. От друга страна, Париж е изключително космополитен: тук има студенти от цял свят, които преминават през същия процес на адаптация, което прави създаването на международни приятелства много по-бързо и лесно. Въпреки първоначалните предизвикателства с университетското обучение, административните процедури и адаптирането към нова среда, отново бих избрала Париж, тъй като това преживяване изгражда, калява характера, и възможностите са най-концентрирани тук.
Гергана Кутелова
Здравейте, Казвам се Бранимир Генев и работя във Френския институт в гр. София. Занимавам се с популяризиране на френското висше образование в България. Ако имате въпроси по тази тема, можете да се свържете с мен по имейл на адрес branimir.genev@institutfrancais.bg, при това напълно безплатно. Самият аз съм завършил висшето си образование във Франция, така че имам доста натрупан опит през годините.
Бранимир Генев
Здравейте! Подкрепям предишните отговори, че града трябва да се избере и според специалността, тоест стратегически да се подходи. Живяла съм в Париж една година по програма Еразъм. Бях на общежитие тип CROUS, но предполагам, че ми го дадоха както на мен, така и на другите международни/Еразъм студенти, поради факта, че нашият престой беше за един или два семестъра. По принцип е трудно да се уреди общежитие тот CROUS, но винаги може да се кандидатства за стипендия оттам, която е на база доходи. Друга възможност е и CAF, което е социална помощ за наема. Бях на 22, когато заминах, а преди да завърша гимназия исках да уча във Франция, но Ковид пандемията се случи...намерих си тефтера, в който съм си правила план в кои градове да уча и Париж не беше измежду тях именно защото и тогава ни съветваха да изберем по-малки градове относно финансите, но и средата. Няма да ви лъжа, Париж е чудесен град, липсва ми културата му, историята е на всеки ъгъл и има толкова много възможности и хора от почти всяка точка на света...но все пак не е за всеки и трудно се живее там, особено когато си прясно завършил гимназия на 18-19 години. Климатът за мен лично беше голям фактор, от София съм и не е като да не съм свикнала и на студено време, но в Париж е влажно заради реката и отоплението, най-вече след 2022 избухването на войната в Украйна, допринесе за това отоплението да се пести. Французите, в частност парижани, не са от най-отворените хора дори да знаеш френски перфектно, да се адаптираш към културата и езика им, просто не те приемат като свой никога. Това може да ти се отрази, когато отидеш там, защото си стоят по групи и може да се почувстваш изолиран. Не трябва да се приема лично, те са си такива. От друга страна в Париж можеш да срещнеш други международни студенти и с тях да завържеш приятелства. Относно финанси, не е най-скъпият град, в който съм била, някои неща са по-евтини от София като например хран. продукти. Определено, ако иска да живее в самия град и то в що-годе хубав квартал цените са от около 600€ нагоре. Crous квартирата варира, моята беше 400€ за 19м². Аз избрах Париж за моя Еразъм престой, не защото беше Париж, а заради курсовете и възможностите, които университетът предлагаше. Тоест, дори да ми е било трудно със средата в началото, имаше нещо, което ме задържаше там и знаех, че съм направила избора си на база образованието си, а не имиджа на града или представата за него. Препоръчвам на всеки да поживее в Париж, ако има възможност, но определено не е от най-приветстващите градове, но пък така се израства много бързо. Зависи от братовчедка Ви и нейния характер, ако има приятели, които също ще учат там с нея- по-поносимо. Положението не е Emily in Paris, но пък градът те променя из основи. Става по-лесно към втората година, но пак, в чужбина няма как да е като вкъщи. Ако реши да остане в България, може да направи Еразъм обмен или двойна диплома. Както споменах и други хора, има градове като Лил, Лион, Тулуза, Бордо, които са по-спокойни и достъпни за студенти, там и Еразъм общността е по-сплотена, т.е можеш да създадеш приятели по по-естествен начин. В Париж рядко се засичаш с един и същ човек втори път, тъй като има събития навсякъде и постоянно.
Доротея Манолова
Здравейте, аз съм израснала в Париж и преди време се върнах в България. Ще се опитам да споделя малко полезна информация. Струва ми се, че първият въпрос е, какво ще следва братовчедка ви? Според специалиста може да избере най-подходящото място. За Париж специално, аз бях студентка там от 2004та до 2008ма година и не беше лесно от финансова гледна точка. Според мен в момента е още по-сложно. Има много приятни студентски градове като Nantes, Lyon, Tours, Lille....всичко зависи от специалността. След Париж аз продължих да следвам в Брюксел. Това между 2010 и 2015. Там беше страхотно! Достъпен град, дори и за студенти и хората и живота са много по-приятни. Париж си остава на час разстояние с влака и винаги може да се посети. Честно казано, Париж е страхотно място разбира се, но не е лесен град. Ако искате да поговорим още, може да ми пишете. Успех!
Милица Ганева
Аз следвах в Париж преди 10 год. Самия град малко се е променил според мен, макар че основите са си там. За мен Париж беше мечта и малките градове не ме примамваха толкова, и се справяш с трудностите. Повечето ми приятели тогава отидоха в по-малките градове. Бих казала, че зависи колко си пътувал и доколко си готов да живееш много
Ан-Мари Баронян
Здравейте, аз лично започнах в по-малък град. Принципно си падам интроверт и там ми беше идеално, докато свикна с обстановката. Срещнах невероятни хора, с които съм приятелка и до днес. После се преместих в Париж и там също сравнително бързо се адаптирах, намерих работа. Познавам и хора, които си скочиха направо в Париж и там се чувстваха идеално. Според мен всичко зависи от самия характер на човека. Откъм финанси е сигурно, че в Париж ще й е по-скъпо. Иначе винаги може да запише една година някъде, да види дали й допада и после да се прехвърли другаде. :)
Велина Терзиева-Михайлова
Здравейте! По мое мнение Париж може да е доста "overwhelming". В една идея по-малък град по-лесно се сприятеляваш, адаптираш се по-бързо и пак можеш да пътуваш до Париж, ако ти харесва. Но отдавна не съм бил във Франция, може да са се променили нещата. Аз лично бях в Ница, също е голям град, но някак по-спокоен.
Анонимен