Към поста
Някой правил ли е gap year? Не съм сигурен какво искам да уча след 12 клас, но и наще не искат да си взимам пауза. Аз ще опитам да намеря работа и да разбера какво ми е интересно, но ме притеснява ако не успея, че ще изглежда сякаш мързелувам на гърба на родителите си.
12 юни 2026 г.
(редактиран)
Аз си взех две години след гимназията, защото първоначално бях приета в Софийския в специалност, която изобщо не ме влечеше. След тази полезна почивка от ученето, малко работа и време за размисъл с какво точно искам да се захвана, заминах за Франция и учих няколко интересни специалности през 15те години живот там. След повече от 20 години от това ключово за мен решение, един бакалавър и 2-3 магистратури от престижни френски университети ще ти кажа това : Мега учтива катерица, слушай себе си, това е твоя живот, не този на родителите ти. Ще избереш най-подходящата специалност за теб ако не се хвърляш на посоки, просто за да "не загубиш една година".
Калина Георгиева
Експерт по съвременно изкуство, Куратор, Преводач
Все още няма отговори. Бъди първият!
Получи известие за нови отговори
Други отговори на този пост
По-добре да вземеш gap year в която да откриеш това, с което наистина ти се занимава, отколкото да стартираш висше образование веднага след училището, само и само защото те притеснява как би изглеждало отстрани ако не го направиш. След време ще разбереш за себе си, че няма значение кое как изглежда отстрани. По-важното тук е каква крачка избереш да направиш днес/утре/тази година - защото тази крачка ти е определяща за твоя живот занапред - а не за живота на хората, на които нещо им изглежда някак си. Дай си момент да се освободиш от притесненията и си помисли - съветвам те да си отговориш писмено на тези въпроси: Каква стойност искаш да даваш на света? В какво си добър/добра? С какво искаш да бъдеш запомнен/а? Какво би правил/а ако нямаше никакви ограничени пред себе си?
Цветелина Рускова
Съгласна с казаното от Калина и Адриана! Мога да споделя при мен как се развиха нещата - бях приета в Нидерландия в 2 университета, но изобщо не бях убедена, че това ще е моето нещо. В крайна сметка реших да не заминавам, щом не съм сигурна. Започнах в СУ с Европеистика, просто, за да съм записала нещо. Още на 3тия месец разбрах, че не е за мен това и се отказах. Тогава помня, че и аз се чувствах много гузно, но сега като погледна назад, беше правилното решение. В крайна сметка имах почти една година, в която имах 1 неуспешен опит в кол център за 3 дни, после намерих и изкарах един много готин стаж (в Тук-Там 😃) и работех почасово като гид, проучвах опции и на следващата година вече учех по-правилна специалност. Та трябва да се пробва, нормално е да не знаеш, ок е да решиш смениш посоката😊
Петя Стоянова
Здравей! Не съм правила gap year, но съм около хора, които искаха да го направят и съжаляват, че не са. Аз не бих те съветвала, тъй като това е важно решение, но бих те подтикнала да си зададеш следните въпроси: 1) Какво ще направиш в тази 1 година, за да си сигурен, че ще намериш това, което ти е интересно, 2) Мерките, които ще предприемеш, за да достигнеш до това решение, могат ли да се предприемат сега и все пак да кандидатстваш, 3) Как се чувстваш: в абсолютна безпътица или се колебаеш между нещо и нещо? Препоръчвам тези въпроси, защото аз например открих какво ми харесва едва на третата година от следването си след много стажове и за жалост една година е едновременно много време, но и малко време. Опитай се да говориш с възможно най-много хора - нека те ти споделят за това как са намерили страстта си, какво ги пали и пр. И не забравяй: дори и ако не успееш, а мен това силно ме съмнява, щом си тук, това не е краят на света, дори напротив: от грешните решения се научаваме дори повече, отколкото от правилните си решения. Във всички случаи ако усещаш, че имаш нужда от нещо: почивка, време за професионално ориентиране и пр., не се притеснявай да си го "вземеш". Успех и слушай само сърцето си!
Адриана Андреева