Калина Георгиева
Експерт по съвременно изкуство, Куратор, Преводач
Преводач, куратор и експерт по съвременно изкуство, със солиден и разнообразен опит в технологичната сфера, продажбите, услугите и работата с клиенти. В резултат развих максимално своите "софт скилс".
Отговори
Здравейте, аз имам различно наблюдение спрямо изборите на малък град или Париж. Преди повече от 20 години заминах за Руан, Нормандия, където мои приятелки от гимназията вече учеха, точно с идеята за по лесната адаптация и по-ниските цени. Този град има голям кампус и различни университети- от литература до наука през право и маркетинг. Имат и общежития, които аз лично изобщо не предпочитах, защото повечето се намираха на другия бряг на Сена, далече от университета и в не особено сигурен квартал.. квартирите в центъра на града на времето бяха много достъпни, има огромно разнообразие на културни и исторически забележителности, особено в старата част на града. Знаменити творци са живели и творили там. Но, в Нормандия вали много често, времето е влажно и студено. Някак и голяма част от хората там са подобни на климата .. възможностите за бърза интеграция или работа за млад неопитен чужденец са ограничени. След първата година се преместих в Париж, където има абсолютно всякакви университети и специалности, както и много възможности за работа и за споделена квартира и общежития. По мое мнение, ако бъдещата студентка харесва Париж, бих я посъветвала да се потопи в динамиката и красотата на този град, като добре избира квартала си за живеене. До днес буквално бях там по работа и имам добър поглед относно цените: през последните 6 години в България цените растат неконтролируемо и в Париж много неща в ежедневието вече са по-евтини от София - за храна, дрехи, излизане.. студентите имат добри опции за избор на общежития или квартири, стипендии или други помощи. Годишните такси за образование във Франция в държавните университети и до днес са сред най-достъпните в Европа. Успех и можете да ми пишете на лично съобщение ако имате въпроси.
Аз си взех две години след гимназията, защото първоначално бях приета в Софийския в специалност, която изобщо не ме влечеше. След тази полезна почивка от ученето, малко работа и време за размисъл с какво точно искам да се захвана, заминах за Франция и учих няколко интересни специалности през 15те години живот там. След повече от 20 години от това ключово за мен решение, един бакалавър и 2-3 магистратури от престижни френски университети ще ти кажа това : Мега учтива катерица, слушай себе си, това е твоя живот, не този на родителите ти. Ще избереш най-подходящата специалност за теб ако не се хвърляш на посоки, просто за да "не загубиш една година".