Към поста

Питанка

Имам намерение да запиша магистратура, но без да напускам работа. Пробвах редовна форма на обучение, но не се получи добре. Затова обмислям задочно обучение. Бих искал да разбера как реално протича - колко често има занятия, колко е натоварването, лесно ли се съчетава с работа и дали според вас задочната форма е по-подходяща?

21 май 2026 г.

Здравей. Аз изкарах една магистратура докато работех на пълно работно време. Магистратурата беше с дистанционна/задочна форма на обучение. По спомен имахме занятия няколко дни в началото на семестъра и след това бяхме на самоподготовка. Някои занятия може да са надвечер (след работа), други - уикендите. Някои занятия може да са онлайн. Зависи от самата програма. Изпитите ни бяха също различно - някои онлайн, други на живо. Аз лесно съчетах магистратурата с работата. Всеки ден след работа си слагах време да чета по 2 часа (тогава нямах и много личен живот :D). Натоварването е колкото си го направиш - на мен по-лесно ми беше да чета системно, отколкото наведнъж преди изпит. Важното е специалността да ти е интересна, да те изгражда като личност и професионалист, и да ти помогне в бъдеще да бъдеш успешен. Пиши ми ако имаш въпроси. :)

Цветелина Рускова

Advanced Practitioner Coach at Noble Manhattan

1 отговор

Благодаря! Това с липсата на личен живот е очаквано 😂

Получи известие за нови отговори

Други отговори на този пост

Ако имаш желание, лесно се съчетават работя и университет, но със сигурност университетът трябва да е задочна форма на обучение или дистанционна. Аз карам магистратура в НБУ и съм дистанционно поради същата причина като теб - реално структурата е, че имаш 6 предмета всеки семестър, към които имаш по 3 консултации (повечето преподаватели си качват материалите и си ги учиш сам, но консултациите са полезни да задаваш въпроси, да се насочват към конкретни теми или автори). Освен предметите аз имам и по 2-3 проекта, където нямаш друг ангажимент освен да предадеш проект, който най-често е курсова работа, която пишеш на база знанията от семестъра и работния ти опит. Доколкото се бях информирала миналата година при задочно обучение имаш две-три седмици, в които имаш доста лекции … ииии абе трябва си отпуск, но пък ако имаш нужда лектор да преподаде материала на живо е по-добрия вариант 🙌

Виктория Чешмеджиева