Цветелина Рускова
Advanced Practitioner Coach at Noble Manhattan
Първият практик в България по Терапия на Времевата Линия (Tad James). Практикувам коучинг, NLP, и скоро ще се акредитирам и като житейски коуч (life coach) към ICF.
Отговори
По-добре да вземеш gap year в която да откриеш това, с което наистина ти се занимава, отколкото да стартираш висше образование веднага след училището, само и само защото те притеснява как би изглеждало отстрани ако не го направиш. След време ще разбереш за себе си, че няма значение кое как изглежда отстрани. По-важното тук е каква крачка избереш да направиш днес/утре/тази година - защото тази крачка ти е определяща за твоя живот занапред - а не за живота на хората, на които нещо им изглежда някак си. Дай си момент да се освободиш от притесненията и си помисли - съветвам те да си отговориш писмено на тези въпроси: Каква стойност искаш да даваш на света? В какво си добър/добра? С какво искаш да бъдеш запомнен/а? Какво би правил/а ако нямаше никакви ограничени пред себе си?
Понеже съм от морски град, лятото има възможности за работа за ученици - на 16 години започнах като сервитьор в ресторант. Училището имаше програма за стаж в туризма (каквото беше професионалното направление). Първата ми работа на постоянен трудов договор беше в кол център с английски език - целта ми беше да започна нещо докато следвам в университета и исках да мога да съчетавам двете.
Здравей. Аз изкарах една магистратура докато работех на пълно работно време. Магистратурата беше с дистанционна/задочна форма на обучение. По спомен имахме занятия няколко дни в началото на семестъра и след това бяхме на самоподготовка. Някои занятия може да са надвечер (след работа), други - уикендите. Някои занятия може да са онлайн. Зависи от самата програма. Изпитите ни бяха също различно - някои онлайн, други на живо. Аз лесно съчетах магистратурата с работата. Всеки ден след работа си слагах време да чета по 2 часа (тогава нямах и много личен живот :D). Натоварването е колкото си го направиш - на мен по-лесно ми беше да чета системно, отколкото наведнъж преди изпит. Важното е специалността да ти е интересна, да те изгражда като личност и професионалист, и да ти помогне в бъдеще да бъдеш успешен. Пиши ми ако имаш въпроси. :)
Пост: “Имаше ли момент, в който се чувстваше изостанал/а? Как се справи?”
Намалявам времето в социалните мрежи и единствено си позволявам да се сравнявам с предишния ми начин на живот/работа. Сравнението с останалите често може да ви доведе до объркващи чувства, така че се пазете.
Пост: “Коя е непривлекателната част от работата ти, за която не се говори?(education)”
Не ми става приятно, когато видя интелигентни, образовани и целеустремени хора да разбират, че не са оценени по начина, по който смятат, че заслужават.
Пост: “Кое е по-важно за работа - да ми харесва или да имам добри условия?”
Да не ми влияе зле на здравословното състояние. Това за мен може да се раздели на 70% да харесвам какво правя и 30% условия на труд.
Пост: “Как откри какво всъщност искаш да правиш с живота си?”
Когато осъзнах каква е най-голямата ми ценност.
Пост: “Как напусна работата си? Имаше ли план? Съжаляваше ли за нещо? ”
Обикновено напускам с план и не съжалявам за избора си. Всяко напускане ме е довело до по-добро място.
Пост: “Доколко се оказа важно да имаш добри оценки? ”
Сега мисля, че е важно за тези хора, за които статусът/титлата е приоритет. Преди, дълго време смятах, че оценките определят качеството на знанието. Донякъде може да се каже, че е така, но това не е универсална истина за всеки.
Пост: “Коя е непривлекателната част от работата ти, за която не се говори?”
Не ми става приятно, когато видя интелигентни, образовани и целеустремени хора да разбират, че не са оценени по начина, по който смятат, че заслужават.
Пост: “Кое е най-лошото решение, което взе между 18–30 г.?”
Най-лошото решение беше да разчитам на външна валидация за стойността на труда ми.
Пост: “Какво реално се случи след провал, който си имал/а?”
След провал е нужно да се върна към себе си и да си припомня приоритетите си.
Пост: “Кога разбра, че нещо вече не е за теб?”
Разбирам на база вътрешно усещане - ако няма да ми липсва мястото/работата. И ако резултатите/заплащането/удовлетворението не оправдават напрежението.