Към поста

Учил съм в Германия и мога да ти кажа, че ако имаш амбицията и възможността, тя все още е много добър избор. Има значение кой университет ще избереш, но това изобщо не е най-ключовото нещо. За икономика, бизнес и т.н. университетът в Манхайм е супер, но това далеч не означава, че другите са зле. Като цяло нивото на висшето образование в Германия е много високо навсякъде и разликите не са драстични. Мюнхен, Франкфурт и Кьолн също са добри опции - освен силни университети, те са и големи градове с много компании и възможности. Когато избираш е изключително важно да вземеш предвид и няколко чисто практически фактора. Примерно намиране на жилище - намирането на стая или общежитие в повечето университетски и големи градове не е лесно и отнема време. Ако те приемат в Манхайм, но не можеш да си намериш жилище там, а във Франкфурт например ти предложат място в общежитие - аз веднага бих избрал Франкфурт. Нищо, че Манхайм се води "по-престижен" за икономика. Климатът също е важен. По-северните градове са доста по-дъждовни, а през зимата дните там са сравнително кратки. Ако това ти влияе депресивно, просто му обърни внимание при избора на локация, защото няма смисъл да отидеш да учиш в Германия, ако цяла есен и зима ще си в депресия. Освен това е ключово да учиш програма на немски език (с C1 немски), а не изцяло английска програма. Английските програми са малко, а и няма да са ти толкова полезни в самата Германия. Добрият английски обаче е важен. Много университети имат задължителни стажове в програмата си. Дори твоят да няма, е препоръчително да си намериш стаж във фирма, тъй като чистото завършване на Бизнес администрация (примерно) само по себе си не е достатъчно. Това, разбира се, не е важно в началото, но го имай предвид като стратегия за бъдещето. Добре е да проучиш предварително какви специализации предлага дадената програма - дали ще е маркетинг, логистика, международни отношения, IT, одит или финанси и т.н. Няма да избираш конкретна посока в началото, а на по-късен етап, но си струва предварително да хвърлиш поглед какви опции се предлагат. Ако става въпрос къде по-лесно се завършва и с по-високи оценки - в България, разбира се, тук няма място за сравнение. Добавям, въпреки че е съвсем логично - абсолютно задължително е да се спазят сроковете за кандидатстване и изпращане на всички нужни документи, сертификати и т.н., а това въобще не е за подценяване. Успех с избора!

22 май 2026 г.

Здравейте! Имате ли мнение за останалите университети в Европа, които предлагат бакалавър с тази специалност? Например Бокони?

Борислава Манчева

Уча в “Национално търговско-банкова гимназия”

Получи известие за нови отговори

Други отговори на този пост

Или пък Gisma?

Борислава Манчева