10 май 2026 г.
Днес един приятел ми зададе интересен въпрос: Защо думата "демокрация" не се среща нито веднъж в българската конституция? 🤔 Според вас как може да бъде обяснен този факт?
2 отговора
Нека да сме точни: В текста на конституцията от 1991 съществителното име „демокрация“ не се среща нито веднъж. В преамбюла се намира само прилагателното име „демократична", ВЕДНЪЖ: „...прогласяваме своята решимост да създадем демократична [...] държава...“ Цитираните членове нито заместват семантично думата нито обясняват липсата й. Наистина бих се радвал да прочета как хората си обясняват липсата на тази така семантично натоварена дума "демокрация", към която толкова въжделеем, отвъд по-скоро наивното предположение, че това е просто случайност и че изборът на подходящи форми на речта (съществително/прилагателно име) всъщност нямат (голямо) значение. Отговорът, остави моят приятел видимо изненадан: Демокрацията - обратно на всеобщото схващане - не е форма на държавно устройство. Формата на българската държава е република. Не демокрация. Демокрацията не е нищо повече (но и нищо по-малко) от модус (един от няколко) на легитимация на правовия ред. Накратко за модерните хора: Демокрацията/демократичният модус на функциониране е просто (мобилно) приложение (затова и употребата на прилагателно име, чиято функция е да артикулира наличието на определено качество), което може да се инсталира и да функционира пълноценно само, когато хардуерът (държавното устройство) го поддържа. Как мислите? На какво се дължи разпространеното погрешно схващане за това какво е демокрация и какво не е? Изучаването на предмет в училище или в университета не изглежда да помогнало много досега.
Съдържа се думата "демократична". А чл. 6 казва "Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Всички граждани са равни пред закона. ..." Чл. 11 "Политическият живот в Република България се основава върху принципа на политическия плурализъм...." https://parliament.bg/bg/const
Получи известие за нови отговори