Хари Добрев
Software @ Tuk-Tam
hkdobrev.com
Споделянки
Питанки
Отговори
По-скоро не се ползват. Повечето екипи и компании не наблягат чак толкова много на тестове. Или поне не в дълбочина. Property based testing може да е полезно в някои системи и не чак толкова важно в други. Мисля, че от по-advanced patterns, Mutation testing е по-застъпен. Повече се говори за него по конференции и блогове. Мисля, че наистина е полезно за подобряване качеството на тестовете и за проверка дали всъщност има покритие в дълбочина или тестовете са само, за да се покрие coverage %. От известно време обаче не съм в компании с QA екипи, а и все по-често не се разделят така функциите, а инженерите са отговорни за целия stack или поне и за тестовете към продукта.
За пестене на tokens също ползвам rtk https://github.com/rtk-ai/rtk
Ползваме го редовно за всичко, включително и Площада в Тук-Там. Изключително интересно става когато стигнеш качество когато можеш да го оставиш в голям проект да прави повечето задачи.
Аз бих казал да пробваш, ако съзнаваш, че можеш да се провалиш и това няма да те бутне да продължиш напред с други амбиции по-нататък.
Ако не идваше от него можеше и да бъде подкрепена един ден в Конгреса. Предполагам повече публично-частни партньорства в инфраструктурата обаче ще се случат.
Пост: “Струва ли си да се развиваш с програмиране в момента?”
Да, струва си, ако ти е интересно, но вместо да програмираш директно крайният софтуер, ще програмираш системата, която прави крайният софтуер. Вече не пишем софтуер, пишем софтуерни разработчици с целия процес около тях.
Съдържа се думата "демократична". А чл. 6 казва "Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Всички граждани са равни пред закона. ..." Чл. 11 "Политическият живот в Република България се основава върху принципа на политическия плурализъм...." https://parliament.bg/bg/const
LLM като Claude / Grok да ти подготви цялостен план с практика спрямо твоето ниво, къде ще го прилагаш и медиума, с който учиш най-добре. Аз не бих избрал нито едното, а бих ползвал текст и диаграми + практика. Но можеш да ползваш Notebook LM, за да си създадеш подкаст на база голям документ и дори можеш да се включваш в подкаста с AI персонажите и да ги питаш въпроси да ти отговарят.
Аз знам, че е полезен, за да си адекватен, когато спиш малко, но не съм го пробвал. Не мисля, че има негативи, като хранителна добавка е, но е добре да се пият добавки след изследване. Аз например имах прекалено натрупване на калции, тъй като пиех витамин D3 без да пия K2 и това ми прецака кожата малко.
Умението да внимаваш към детайла е все по-рядък ресурс. Не знам как се развива това умение по-масово. Но и аз забелязвам, че на малко хора им пука.
Пост: “Успяваш ли да постигаш work-life balance? (tech)”
Не, искам всичко навсякъде да се случва по-бързо и по-автоматизирано, но винаги има какво друго да се подобри.
Пост: “Какво хората често не разбират или си представят погрешно за твоята професия?(tech)”
Много хора мисля, че е просто четене и писане на код, но всъщност огромната част е разбиране на бизнес проблема, изчистването на проблема и решението и намирането на най-подходящото решение спрямо ограниченията на пазара, бизнеса, екипа, избраните технологии.