Хари Добрев

Software @ Tuk-Tam

21 отговора
5 поста

hkdobrev.com

Споделянки

Cutest doggo

Тази седмица се записах да бъда пазител на вота в секция за изборите. Според мен си заслужава човек да се ангажира и да опази вота.

Тази седмица пуснахме Тук-Там Площад! Полезно ли ви е съдържанието от менторите? Какво ново да добавим?

Питанки

Оказва се, че възрастните хора в България са много сигурни, че могат да разпознаят дезинформация. Но дали е така?

Отговори

Пост: “Колко често QA екипите ползват Advanced Testing Approaches, например Property Based Testing и има ли реален резултат от такива подходи за повечето софтуерни продукти?

По-скоро не се ползват. Повечето екипи и компании не наблягат чак толкова много на тестове. Или поне не в дълбочина. Property based testing може да е полезно в някои системи и не чак толкова важно в други. Мисля, че от по-advanced patterns, Mutation testing е по-застъпен. Повече се говори за него по конференции и блогове. Мисля, че наистина е полезно за подобряване качеството на тестовете и за проверка дали всъщност има покритие в дълбочина или тестовете са само, за да се покрие coverage %. От известно време обаче не съм в компании с QA екипи, а и все по-често не се разделят така функциите, а инженерите са отговорни за целия stack или поне и за тестовете към продукта.

Пост: “https://nwave.ai/ - закачих и това към Claude и помага още повече в правенето на идеите в устойчиви продукти https://github.com/phuryn/pm-skills - a този хубавец е пуснал цяла библиотека с много полезни тулове за продуктово позициониране , gtm , стратегии за ценообразуване, монетизация и прочие. Ползвам и някои скилове от god of prompt когато ме мързи да пиша свои. Съветвам те да видиш тези ресурси, инсталират се лесно в клод. https://github.com/juliusbrussee/caveman - а тук може да си инсталираш също за да пестиш токъни Claude Design работи добре , но още е пълен с бъгове , днес създадох дизайн система върху съществуваща такава https://primereact.org/ - само му дадох този ui kit и всички условности около моя бранд ги изградих с компонентите от готовата библиотека. Но за мен клод има леко хазартен ефект :)))) не пуша, не пия, нямам зависимости май , но като цяло се чуватвам закачана към всичко това и понякога мисля, че има нещо много подло в начина по който ми свършват токъните :)))

За пестене на tokens също ползвам rtk https://github.com/rtk-ai/rtk

Пост: “Наскоро научих да използвам Claude Code , изградих уебсайт с клиентски портал за клиент и дори вече имаме продажби. Има ли хора които се интересуват от Claude Code и изграждането на собствена идея с него?

Ползваме го редовно за всичко, включително и Площада в Тук-Там. Изключително интересно става когато стигнеш качество когато можеш да го оставиш в голям проект да прави повечето задачи.

Пост: “Ако сте начинаещ, и никъде не наемат начинаещи освен в големите компании, бихте ли започнали стартъп с AI или бихте натрупали опит?

Аз бих казал да пробваш, ако съзнаваш, че можеш да се провалиш и това няма да те бутне да продължиш напред с други амбиции по-нататък.

Пост: “

Това са го спряли и търговската марка ще остане за Дара.

Пост: “Струва ли си да се развиваш с програмиране в момента?

Да, струва си, ако ти е интересно, но вместо да програмираш директно крайният софтуер, ще програмираш системата, която прави крайният софтуер. Вече не пишем софтуер, пишем софтуерни разработчици с целия процес около тях.

Пост: “Днес един приятел ми зададе интересен въпрос: Защо думата "демокрация" не се среща нито веднъж в българската конституция? 🤔 Според вас как може да бъде обяснен този факт?

Съдържа се думата "демократична". А чл. 6 казва "Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права. Всички граждани са равни пред закона. ..." Чл. 11 "Политическият живот в Република България се основава върху принципа на политическия плурализъм...." https://parliament.bg/bg/const

Пост: “Иска ми се да започна да уча ново съдържание, но не знам от къде да започна. Противно на всички съвети, първо ще избера медиума 🤣 вие от кое учите по-добре? И да, като истинско gen z, засега не залагам на статии.

LLM като Claude / Grok да ти подготви цялостен план с практика спрямо твоето ниво, къде ще го прилагаш и медиума, с който учиш най-добре. Аз не бих избрал нито едното, а бих ползвал текст и диаграми + практика. Но можеш да ползваш Notebook LM, за да си създадеш подкаст на база голям документ и дори можеш да се включваш в подкаста с AI персонажите и да ги питаш въпроси да ти отговарят.

Пост: “Напоследък забелязвам, че масово хората около мен пият креатин. Като цяло има доста митове - предимно негативни. Започнах да чета и се оказва, че има супер много ползи от приема му. Вие какво мислите за него?

Аз знам, че е полезен, за да си адекватен, когато спиш малко, но не съм го пробвал. Не мисля, че има негативи, като хранителна добавка е, но е добре да се пият добавки след изследване. Аз например имах прекалено натрупване на калции, тъй като пиех витамин D3 без да пия K2 и това ми прецака кожата малко.

Пост: “Тази седмица ми е чудно защо хората (често) не се влагат в работата си. Не им пука ли? Просто масово се работи повърхностно и си оставяме ръцете. Това не пречи на изискванията им иначе 🫠

Умението да внимаваш към детайла е все по-рядък ресурс. Не знам как се развива това умение по-масово. Но и аз забелязвам, че на малко хора им пука.

Пост: “Успяваш ли да постигаш work-life balance? (tech)

Не, искам всичко навсякъде да се случва по-бързо и по-автоматизирано, но винаги има какво друго да се подобри.

Пост: “Какво хората често не разбират или си представят погрешно за твоята професия?(tech)

Много хора мисля, че е просто четене и писане на код, но всъщност огромната част е разбиране на бизнес проблема, изчистването на проблема и решението и намирането на най-подходящото решение спрямо ограниченията на пазара, бизнеса, екипа, избраните технологии.