Към поста

Питанка

През последния месец гостувахме в училища и събрахме въпроси от ученици за живота след училище, на които ще им е полезно да чуят вашия опит. #Учениците питат: Как намерихте и започнахте първата си работа? 💻

11 юни 2026 г.

Аз лично докато учех, винаги гледах да използвам лятото за стажове, защото по време на университета ми беше трудно да комбинирам учене и работа. Още преди да започна университет също се опитвах всяко лято да правя нещо различно, за да започна да разбирам за различните професии. Това много ми помогна, защото след като завърших магистратурата си, вече имах по-ясна представа какво искам да работя и в каква посока искам да се развивам. Затова се задействах, започнах да кандидатствам и в крайна сметка попаднах на работата, която наистина исках.

2 отговора

А

Анонимен

преди 10 дни

Да, със сигурност. Стажовете ми помогнаха да разбера каква работна среда ми харесва и в каква се чувствам добре. Имах възможност да пробвам различни неща и точно това ми помогна да видя по-ясно как изглежда работата на практика. Според мен стажовете помагат и за намирането на работа след това, особено ако са в същото или поне в близко направление до това, с което човек иска да се занимава в бъдеще. Тогава вече не започваш съвсем от нулата, а имаш опит, по-добра представа и повече увереност.

Супер! Стажовете дадоха ли ти нещо повече от просто опит? И лесно ли намери работа след тях? 🤔

Получи известие за нови отговори

Други отговори на този пост

Понеже съм от морски град, лятото има възможности за работа за ученици - на 16 години започнах като сервитьор в ресторант. Училището имаше програма за стаж в туризма (каквото беше професионалното направление). Първата ми работа на постоянен трудов договор беше в кол център с английски език - целта ми беше да започна нещо докато следвам в университета и исках да мога да съчетавам двете.

Цветелина Рускова

Кандидатствах на много места и организации за различни стажове, имах интервюта и чак година по-късно започнах първия ми стаж.

Beatrice Stanimirova

Зaпочнах при приятелка на майка ми (по нейно настояване) в последната година на бакалавъра ми. Уж беше за малко, но поработих там 2 години 😄

Анонимен

Най-първата ми работа беше през летните ваканции 2 поредни години. Работех в квартално кафене, като летните месеци ми позволиха да нямам притеснения и грижи за учебния процес. Първата ми истинска работа по специалността дойде под формата на стаж (сандвич година), за който падна голямо подаване на кандидатури, предварителна подготовка под формата на лични проекти, за да мога да ги ползвам за портфолио.

Росен Тодоров

Настоявах на майка ми да ме хване да чиракувам във фирмата, в която тя работеше, още като бях на 16 😁 Когато навърших 18 вече, започнах да кандидатствам по обяви със CV в Jobs.bg и с проба-грешка по интервютата си намерих и студентска работа. Не съм спирала да уча и да работя едновременно.

Dessislava Velichkova

В разговорите с учениците много често чувах едно притеснение: „Да, ще уча, после ще работя… но как всъщност се минава от едното към другото?“ Иска ми се заедно да съберем не просто съвети тип „кандидатствай в LinkedIn“, а вашия опит - какво очаквахте, какво ви изненада, как се подготвихте и какво ви беше най-притеснително в началото, за да могат учениците да видят различни гледни точки.

Виктория Чешмеджиева