Izabela Stanimirova

Специалист общности | Тук-Там

8 отговора
1 пост

Заминах за Франция на 18 години, за да уча бакалавър, и оттогава животът ми премина през различни държави и култури. Прекарах няколко месеца на обмен в Лондон, завърших магистратура в Испания, а след това работих три години в Чехия. Всеки етап ми даде ценен опит – както професионален, така и личен. Въпреки всичко, което преживях и научих в чужбина, винаги съм знаела, че моят истински дом е България. Убедена съм, че тук има изключително много възможности – просто трябва да ги потърсим. Вярвам, че България може да бъде място, където да си създадем спокойна и пълноценна среда за живот. Щастлива съм, че се завърнах окончателно и сега мога да оценя много повече това, което имаме тук. И най-вече ми се иска да предам натрупания си опит нататък – да помогна на младите хора да направят своите първи крачки към това начинание.

Питанки

Ще ми идват гости от чужбина, които досега не са посещавали България. Какво НЕ трябва да пропусна да им покажа? 🤷🏻‍♀️🙌🏻

Отговори

Пост: “Според вас има ли разлика в уменията, на учениците на база типа училище, което завършват?

Честно казано, за мен е трудно да дам еднозначен отговор. Завършила съм частна гимназия, но съм учила и в държавно училище. Смятам, че и двете имат своите предимства, но зависи от учителите и от това доколко самият ученик се справя и полага усилия. И двете училища ми дадоха различни умения и ме развиха по различен начин.

Пост: “Успяваш ли да постигаш work-life balance? (marketing)

вече да :), преди нямах и не отделях никакво време за себе си и да правя това което ми харесва, но вече си отделям това време и е важно за мен, за да съм ползотворна в работата си

Пост: “Кое е по-важно за работа - да ми харесва или да имам добри условия?

И двете са важни според мен, все пак голяма част от ежедневието ни е работа, така че е важно да ни харесва, това което правим. А условията са си важна част също, за да подържат мотивацията в работата, но не е основното.

Пост: “Как напусна работата си? Имаше ли план? Съжаляваше ли за нещо?

Работих три години в Прага и в един момент усетих, че съм стигнала етап, в който вече нямаше накъде да се развивам. Важен фактор беше и желанието ми да се прибера в България, така че оставаше само да намеря правилния момент, в който да подам молбата за напускане. Когато напуснах, имах двумесечно предизвестие и през това време си бях поставила за цел да си намеря работа, която наистина да ми харесва и да ме развива.

Пост: “Как избра какво / къде да учиш?

Родителите ми ми помогнаха в избора чрез разговори и насоки. Още от самото начало целта ми беше да уча в чужбина и знаех, че трябва да се фокусирам в тази посока. Майка ми имаше опит от кандидатстването на сестра ми и яснота как протича процесът и как се прави изборът на университет и специалност. Още в 11 клас започнахме да обсъждаме различни специалности и какво потенциално би ми харесало да уча и един ден да работя.

Пост: “Какво реално се случи след провал, който си имал/а?

До този момент не бих казала, че съм имала провал, а по-скоро трудности, през които съм преминала. Животът в чужбина не е толкова лесен, колкото изглежда, но всяка една от тези трудности ме е научила на нещо.

Пост: “Кога разбра, че нещо вече не е за теб?

Още в началото на работата си осъзнах, че работната атмосфера не е точно моята, въпреки че самата работа ми харесваше. Затова реших да дам шанс, както на хората, така и на самото място с идеята да се развивам и да натрупам опит.