💻
Tech and engineering
Програмиране, технологии, инженерство и AI.
Анонимен
Коя е непривлекателната част от работата ти, за която не се говори?(tech)
3 отговора
Все още има компании, които смятат, че ПМ-ът е координатор и наемат администратори за позицията. Често ПМ-ът има отговорност, но не и власт/авторитет. Ако не сте човек, който обича рутината и да се извинявате за чужди грешки, много внимателно трябва да си филтрирате компаниите и да задавате правилните въпроси по време на интервю.
Когато имаш приложение в production, повечето хора в други роли не осъзнават какво е да го поддържаш като жив организъм и как се реагира при инцидент. Понякога натоварването и готовността да се включиш, за да реагираш по всяко време докато си в малък екип са голяма част от работата.
Анонимен
Какво хората често не разбират или си представят погрешно за твоята професия?(tech)
2 отговора
Много хора мисля, че е просто четене и писане на код, но всъщност огромната част е разбиране на бизнес проблема, изчистването на проблема и решението и намирането на най-подходящото решение спрямо ограниченията на пазара, бизнеса, екипа, избраните технологии.
Анонимен
Имаше ли образование за тази професия и необходимо ли е? (tech)
3 отговора
Да, има много специалности и програми в университети и онлайн курсове за програмиране, компютърни науки, софтуерно инженерство и т.н. Необходимо е, но винаги е добре с повече практика, а не само суха теория, дето са зубри и не знаеш къде се прилага нещо. Така се губи интерес отчасти.
Имаше образование, но не е на достатъчно добро ниво. Или е твърде теоретично и закостеняло или е твърде практично. Аз учех на две различни места - ФМИ и СофтУни и двете ги прекъснах. Нямаше смисъл в сравнение с нещата, които научавах на работа и в интернет. Но трябва човек много да се занимава самостоятелно и да му е достатъчно интересно сам да се развива.