💻

Tech and engineering

Програмиране, технологии, инженерство и AI.

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Как намери първата си работа? (tech)

3 отговора

Писах в блога си, че си търся работа като програмист и един от последователите ми в Twitter ми писа. Точно преди матурите беше.

Първата ми работа беше докато учих висшето си образивание. Но тя нямаше нибщо общо с инженерството.

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Коя е непривлекателната част от работата ти, за която не се говори?(tech)

3 отговора

Все още има компании, които смятат, че ПМ-ът е координатор и наемат администратори за позицията. Често ПМ-ът има отговорност, но не и власт/авторитет. Ако не сте човек, който обича рутината и да се извинявате за чужди грешки, много внимателно трябва да си филтрирате компаниите и да задавате правилните въпроси по време на интервю.

Когато имаш приложение в production, повечето хора в други роли не осъзнават какво е да го поддържаш като жив организъм и как се реагира при инцидент. Понякога натоварването и готовността да се включиш, за да реагираш по всяко време докато си в малък екип са голяма част от работата.

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Успяваш ли да постигаш work-life balance? (tech)

3 отговора

Обикновено да, но е предизвикателство, ако е ново начинанието, но се старая да пазя баланс - да.

Не, искам всичко навсякъде да се случва по-бързо и по-автоматизирано, но винаги има какво друго да се подобри.

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Какво хората често не разбират или си представят погрешно за твоята професия?(tech)

2 отговора

Много хора мисля, че е просто четене и писане на код, но всъщност огромната част е разбиране на бизнес проблема, изчистването на проблема и решението и намирането на най-подходящото решение спрямо ограниченията на пазара, бизнеса, екипа, избраните технологии.

Че седиш по цял ден на компютър, нищо не правиш и накрая на месеца взимаш грамадна заплата 🙂

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Ако започваше отначало, би ли избрал/а отново тази професия?(tech)

3 отговора

Клиентско обслужване не е нещото, което бих избрал. Харесвам да помагам на хора, но си е уморително и доста повтарящо се.

Да, защото можеш да твориш и да виждаш директен резултат от работата си.

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Имаше ли образование за тази професия и необходимо ли е? (tech)

3 отговора

Да, има много специалности и програми в университети и онлайн курсове за програмиране, компютърни науки, софтуерно инженерство и т.н. Необходимо е, но винаги е добре с повече практика, а не само суха теория, дето са зубри и не знаеш къде се прилага нещо. Така се губи интерес отчасти.

Имаше образование, но не е на достатъчно добро ниво. Или е твърде теоретично и закостеняло или е твърде практично. Аз учех на две различни места - ФМИ и СофтУни и двете ги прекъснах. Нямаше смисъл в сравнение с нещата, които научавах на работа и в интернет. Но трябва човек много да се занимава самостоятелно и да му е достатъчно интересно сам да се развива.

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Как разбра, че това е твоето нещо? (tech)

3 отговора

Професията ми на Quality Assurance Software Test Engineer е много близка до това което учих в университета.

В училище постепенно, не виждах друг избор на професия просто. В университета добих повече увереност за избора си.

Питанка

преди 4 месеца

💻 Tech and engineering

Анонимен

Защо избра да се насочиш към технологии? (tech)

3 отговора

Висшето ми образование е в областта на машинното инженерство и влизането ми в ИТ сектора беше естествено продължение 🙂

Защото ми харесва да пиша програми, създавам неща на компютъра и да разбирам как работят приложенията отвътре.