24 април 2026 г.
Junior с идея и стартъп
0%
Junior в голяма компания за опит
0%
23 гласа
Ако сте начинаещ, и никъде не наемат начинаещи освен в големите компании, бихте ли започнали стартъп с AI или бихте натрупали опит?
Хари Добрев
Software @ Tuk-Tam
4 отговора
Като човек, който е правил и двете, бих казал, че да работиш по собствен стартъп те научава на много повече умения, които после ще са ти от полза в голямата компания. Примерно DevOps умения и концепции като: как се деплойва сайт на VPS със CD pipeline без да имаш downtime, как се сетъпва reverse proxy и TLS certs, как се сетъпва Task Queue за background tasks, как се сетъпва Postgres инстанция. Общо взето – все неща, до които ти като junior човек много рядко ще се докоснеш в голяма компания. Да, в голямата компания ще видиш как се пише scalable software, ще видиш Terraform, Pub/Sub patterns, monorepos, multiple storage systems, eventual consistency problems и все технологии, техники и проблеми, които ти като стартъп много рядко ще срещнеш или ще имаш нужда от такава сложност. Като си стартъп, имаш един проблем – Product Market Fit. Всичко останало е бонус, ако скейлнеш :D. Поне за мен знанията и уменията, които натрупах, докато правех стартъп, ми помогнаха много по-бързо да разбера как работи системата в сегашната ми компания. Може би защото първо съм правил нещата по един хаотичен начин, но съм бил exposed to the concept/idea и след това, като съм видял как трябва да се направят формално, ми е кликнало в главата и съм затвърдил това знание на едно по-дълбоко ниво. Та, аз бих казал: стартъп или голям собствен проект първо, за да се натрупа един добър и солиден фундамент, а после – който каквото реши.
Аз бих казал да пробваш, ако съзнаваш, че можеш да се провалиш и това няма да те бутне да продължиш напред с други амбиции по-нататък.
Зависи каква ти е работната култура — ако имаш здрава етика, вътрешна мотивация, солидни навици, постоянство и тн., то стартъп може да е супер за теб. Но ако още търсиш как да функционираш в работен ритъм, то една малко по-подредена (не независимо голяма) структура може да е безценна
Получи известие за нови отговори