Христо Бояджиев

Основател Тук-Там

34 отговора
13 поста

Христо Бояджиев е енергичен бизнес лидер и социален предприемач. Има опит в технологичния бранш като изпълнителен директор на дигитална продуктова агенция Despark, а в предишни роли се е занимавал с финанси, енергетика и консултиране. Съосновател е на сдружение “Тук-Там” и “Академия за Родители”. В момента е посветен на неправителствена дейност. В свободното си време е запален фотограф, пътешественик и планинар. До момента е пътувал до всички 7 континенти, посетил над 50 страни и качил 3.5 континентални първенци като поддържа фотоблог за пътешествията си -- https://inasearchofbalance.com/

Споделянки

Днес съм в Бургас на Буки феста на Телерик Училищната Академия. Невероятна енергия и идеи на младежите на тема “Как светят идеите” 🙌🏻💡🚀

Питанки

Чичо Бърни страйкс ъгейн.. https://www.youtube.com/watch?v=VN4b4UCWMKI Идеите му понякога (често?) са твърде леви за моите разбирания, но определено има усет какво вълнува масите. Надали това конкретно ще мине, но се чудя дали подухва нов ветрец или сме се запътили към Блейд Рънър сценарий 🤔

Отговори

Пост: “#УченицитеПитат: Случвало ли ви се е да изберете нещо, а после да разберете, че не е вашето? 🤔 Как разбрахте, че е време за промяна и какво направихте? Споделете им опита си - ще е полезно да видят, че завоят не е провал, а част от пътя ✨

През 2009-та ме уволниха от Делойт заедно с други млади кадри заради кризата — бързо си намерих работа като финансов анализатор в енергийния сектор, в една полудържавна структура. Финансите никога не са ми били огромна страст, но криза, нямах много избор, а и българската екосистема не беше развита толкова и генерално нямаше много алтернативи като сега. Заедно с мой колега и приятел отидохме там и уж щяхме да правим цялостна трансформация на тази доста остаряла и неефективна структура под опеката на нашия шеф. Но се смени политическата обстановка и махнаха най-големия директор, оттам и нашия шеф и ние с Крис останахме в небрано лозе. Опитахме се да продадем идеята на новото ръководство няколко месеца, но не покълна идеята. Двама 24-25 годишни лигльовци ще ми реформират държавна структура 😅 Почнахме да стагнираме.. Той бързо си намери работа в Лондон, а аз започнах да ползвам времето да развивам Кариера в България. Защо не? (предшественика на Кошер) и Тук-Там като цяло, а и паралелно да уча за GMAT, за да изкарам магистратура. 2011 заминах за Барселона за една година, което ме изкара от тази лоша траектория. Та поуката тук е като имаш съмнения, пробвай друг подход и не се отказвай веднага. Ако дадеш всичко от себе си и не сработи и той, търси промяна :)

Пост: “Привет, струва ми се, че си задала подобен въпрос надолу в Площада :) https://ploshtad.tuk-tam.bg/p/pomosht-namiraneto-kvartira-monpelie

Всъщност е доста полезно да знаем, че не се ориентираш — има какво да подобряваме 😮‍💨

Пост: “Здравейте :) Никога досега не съм се занимавала с финансиране на дигитален продукт в България. Някой може ли да ме насочи с кого да говоря за финансиране ? Правим дигитален продукт www.connecta.education и ни трябва малко подкрепа финансово, за да успеем да реализираме всичко е срок. Отворена съм за предложения. Поздрави Дени

Отдавна не съм баш в тези кръгове, но екосистемата не е голяма :) Може да пробваш неща като: - Pitch2Pitch състезанията - https://www.startupbulgaria.eu/ — голямо събитие с всичко на едно, но чак октомври - CEO Angels club - https://unicorns.bg Има някакво възраждане на хакатоните също (with an AI twist, ъф корс), погледни и такива.

Пост: “Понеже, след редакцията на предишното съобщение, изчезна половината, поствам целия отговор отново. Най-голямото предимство е, да умееш да се презентираш, рекламираш и зявяваш. Това се учи най-вече чрез практика в комуникацията и е валидно за всяка сфера. И най-добрият програмист да си, ако не можеш да го покажеш, никой няма да го разбере. Второ, опит в максмално близка среда до реалния бизнес. Събери се с хора в твоята сфера и създайте нещо по-голямо, независимо успешно или не. Ще покажеш, че можеш да работиш с екип и да си отговорен/а към задачи и срокове. Големият проект, също, създава много по-близки до реалните казуси, които ще ти се изпречат, когато си изцапаш ръцете, и много по-бързо ще придобиеш полезен опит. Развиваш и контакти, както и работата често върви повече, когато се мотивирате взаимно. Търси хора в сферата и с опит, зсщото едно побутване и рамо, никога не е излишно. Поддържай LI и актуално CV и гледай накъде духа вятъра в сектора, в който си се насочил/а, особено ако е засегнат от AI. И, не на последно място, не мисли, че трябва да отговаряш на всеки критерий в обявата, защото перфектен кандидат няма. Не губиш от несупешно интервю, защото ще знаеш какво ти липсва или къде ще сбъркаш. Губиш от пропусната вузможност, ако не опиташ. 🫡✌️

Вярно, че е изчезнало 🫣

Пост: “Ще се проведе събитие на dev.bg All-in-one 2026 на 28.08 2026г. Има ли хора, които ще ходят? Билетът е 39.00€ Early Bird

Аз вероятно ще отида също, да. Не съм с билет все още — но сме близки организации и да им драсна и в последния момент се намира обикновено

Пост: “Ако сте начинаещ, и никъде не наемат начинаещи освен в големите компании, бихте ли започнали стартъп с AI или бихте натрупали опит?

Зависи каква ти е работната култура — ако имаш здрава етика, вътрешна мотивация, солидни навици, постоянство и тн., то стартъп може да е супер за теб. Но ако още търсиш как да функционираш в работен ритъм, то една малко по-подредена (не независимо голяма) структура може да е безценна

Пост: “Би било добре, но какво ще стане с "buddies"?

Всичко си остава като функционалности — просто нареждаме по друг начин информацията и достъпа до готини неща :)

Пост: “Как използвате AI в работата и в ежедневието си? Мислите ли си, че наистина ще замени хората или ще създаде нови професии и позиции? Интересно ми е с каква нагласа сме като цяло в тази промяна 🤖😅

Радикална трансформация на всяка офисна / knowledge economy работа (и не само). До 5 години ще е драстично, до 10 години неразпознаваемо спрямо сега. Но хората сме адаптивни като жабата във водата, няма да се усеща така отвътре вероятно :)

Пост: “Съосновател съм на една от първите компании, които се занимават професионално с AI видео продукция в България – dreamteam.video. Един от най-належащите въпроси при нас е: „Как да запознаем българския бизнес с тази нова технология и да разкрием потенциала и качеството, които могат да се постигнат чрез нея?“ Как бихте подходили вие?

Гергана добре го каза, но с по-семпла трактовка и от мен — най-лесният начин да грабнеш вниманието на българския бизнес (че и не само) е да покажеш едно от две неща, в този ред: 1. Ще им увеличиш приходите 2. Ще им намалиш разходите (спестяването на време спада към това) Виж .:как:. да го направиш вече е по-пипкавият въпрос :) И най-вече след това реално да се случи. Успех 🚀

Пост: “Университетът струваше ли си за вас, кажете честно? С какво реално ви (или не ви) помогна след това?

Бакалавъра на секундата. Магистратурата сама по себе си като знание / контакти не бих казал, че ми помогна — но заради нея излязох от тогавашния си фънк и не особено добра траектория. Така че си имаше своите ползи. Вероятно е имало и други начини да се изкарам в друга посока, но това ми дойде тогава, а и има далеч по-лошо неща от година живот в Барселона :)