Към поста
Компаниите се оплакват, че не могат да намерят млади кадри. Същите компании искат 5 години опит за позиция „Junior“. Никой не ти дава шанс без опит. Но опит не можеш да натрупаш без шанс. Последно време се въртя в този омагьосан кръг и няма излизане от него, така че ако някой има съвети, много моля да ги сподели.😭
26 април 2026 г.
Junior позициите се очертава да намаляват, заради навлизането на AI (зависи от сферата, но като обща тенденция). Относно съвети бих казала: • добре оптимизиран LinkedIn profile и + CV и портфолио ако е нужно • освен чрез стандартни кандидатствания, използване на мрежа от контакти • намиране на ментор в сферата
Gergana Ancheva
Employer Branding Leader | Certified Career Coach
Получи известие за нови отговори
Други отговори на този пост
Понеже, след редакцията на предишното съобщение, изчезна половината, поствам целия отговор отново. Най-голямото предимство е, да умееш да се презентираш, рекламираш и зявяваш. Това се учи най-вече чрез практика в комуникацията и е валидно за всяка сфера. И най-добрият програмист да си, ако не можеш да го покажеш, никой няма да го разбере. Второ, опит в максмално близка среда до реалния бизнес. Събери се с хора в твоята сфера и създайте нещо по-голямо, независимо успешно или не. Ще покажеш, че можеш да работиш с екип и да си отговорен/а към задачи и срокове. Големият проект, също, създава много по-близки до реалните казуси, които ще ти се изпречат, когато си изцапаш ръцете, и много по-бързо ще придобиеш полезен опит. Развиваш и контакти, както и работата често върви повече, когато се мотивирате взаимно. Търси хора в сферата и с опит, зсщото едно побутване и рамо, никога не е излишно. Поддържай LI и актуално CV и гледай накъде духа вятъра в сектора, в който си се насочил/а, особено ако е засегнат от AI. И, не на последно място, не мисли, че трябва да отговаряш на всеки критерий в обявата, защото перфектен кандидат няма. Не губиш от несупешно интервю, защото ще знаеш какво ти липсва или къде ще сбъркаш. Губиш от пропусната вузможност, ако не опиташ. 🫡✌️
Иван Григоров
Най-голямото предимство е, да умееш да се презентираш, рекламираш и зявяваш. Това се учи най-вече чрез практика в комуникацията и е валидно за всяка сфера. И най-добрият програмист да си, ако не можеш да го покажеш, никой няма да го разбере. Второ,опит в максмално близка среда до реалния бизнес. Събери се с хора в твоята сфера и с
Иван Григоров
То реално не е бизнес логика, ако наистина не се ползва по предназначение за бизнеса. Трябва да навръзваш функции по предназначение за бизнеса , т.е. трябва да се научиш да изграждаш системи а това ако не работиш във фирма или не си взела задача на някого да я изпълниш няма как да стане. Има си голям състав от който можеш да се научиш но трябва да си в такъв екип на работа с реални проблеми и намиране на реално решения 🙂. То за това всички джуниъри се учат да пишат код до де разбера че е дефакто изграждат модули или компоненти в една подсистема 🙂
Цветомир Диков
Много добре разбирам фрустрацията, помня, че и аз бях така - хем нямам опит, хем junior, хем искат млади, хем да са с 10 години опит. Това, което мога да те посъветвам е да се фокусираш върху своите transferrable skills. Това е супер ценно и ако ще сменяш field of work-a, защото няма значение опита ти в какво е, важното е да се види, че имаш желание, амбиция и си показвала силните си skills на други места - в НПО-та, доброволчески организации, в университета (награди, състезания, etc.), в училище. Кои сме ние си лични навсякъде - важното е в CV-то някак да успеем да го покажем :)
Моника Симеонова
Фокусирай се върху нещата, които контролираш (CV, присъствие, мрежа от контакти) и не се притеснявай какво пише в обявата. (Често компаниите пишат откровени глупости в обявите си – напр. "3 години общ опит" и поне "5 години опит по специалността").
Илия Марков
Аз мисля че трябва да си по скоро интелегентен от гледна точка на преговори Всички искат да знаеш как се прави цяла система а истината е че една такава е сложна. Чисто базово може да знаеш език за програмиране на високо ниво ноо това мисля че не е достатъчно. Може би трябва да се научиш да пишеш реална бизнес логика, което е трудно
Цветомир Диков
Всички мои приятели и познати са в това положение, включително и мен. Всички сме трудолюбиви и кипим от желание, но очевидно това за шефовете не е важно, за това повечето сме freelance и си правим всичко сами. По-трудно е, много малко, да не кажа никакви пари в началото, но ако са спешни парите- някъде общак по часово и това е...
Пламена Калагларска