Към поста
Компаниите се оплакват, че не могат да намерят млади кадри. Същите компании искат 5 години опит за позиция „Junior“. Никой не ти дава шанс без опит. Но опит не можеш да натрупаш без шанс. Последно време се въртя в този омагьосан кръг и няма излизане от него, така че ако някой има съвети, много моля да ги сподели.😭
26 април 2026 г.
Аз мисля че трябва да си по скоро интелегентен от гледна точка на преговори Всички искат да знаеш как се прави цяла система а истината е че една такава е сложна. Чисто базово може да знаеш език за програмиране на високо ниво ноо това мисля че не е достатъчно. Може би трябва да се научиш да пишеш реална бизнес логика, което е трудно
Цветомир Диков
Развойна дейност на софтуерни продукт(Офицер в БА)
Получи известие за нови отговори
Други отговори на този пост
Понеже, след редакцията на предишното съобщение, изчезна половината, поствам целия отговор отново. Най-голямото предимство е, да умееш да се презентираш, рекламираш и зявяваш. Това се учи най-вече чрез практика в комуникацията и е валидно за всяка сфера. И най-добрият програмист да си, ако не можеш да го покажеш, никой няма да го разбере. Второ, опит в максмално близка среда до реалния бизнес. Събери се с хора в твоята сфера и създайте нещо по-голямо, независимо успешно или не. Ще покажеш, че можеш да работиш с екип и да си отговорен/а към задачи и срокове. Големият проект, също, създава много по-близки до реалните казуси, които ще ти се изпречат, когато си изцапаш ръцете, и много по-бързо ще придобиеш полезен опит. Развиваш и контакти, както и работата често върви повече, когато се мотивирате взаимно. Търси хора в сферата и с опит, зсщото едно побутване и рамо, никога не е излишно. Поддържай LI и актуално CV и гледай накъде духа вятъра в сектора, в който си се насочил/а, особено ако е засегнат от AI. И, не на последно място, не мисли, че трябва да отговаряш на всеки критерий в обявата, защото перфектен кандидат няма. Не губиш от несупешно интервю, защото ще знаеш какво ти липсва или къде ще сбъркаш. Губиш от пропусната вузможност, ако не опиташ. 🫡✌️
Иван Григоров
Най-голямото предимство е, да умееш да се презентираш, рекламираш и зявяваш. Това се учи най-вече чрез практика в комуникацията и е валидно за всяка сфера. И най-добрият програмист да си, ако не можеш да го покажеш, никой няма да го разбере. Второ,опит в максмално близка среда до реалния бизнес. Събери се с хора в твоята сфера и с
Иван Григоров
То реално не е бизнес логика, ако наистина не се ползва по предназначение за бизнеса. Трябва да навръзваш функции по предназначение за бизнеса , т.е. трябва да се научиш да изграждаш системи а това ако не работиш във фирма или не си взела задача на някого да я изпълниш няма как да стане. Има си голям състав от който можеш да се научиш но трябва да си в такъв екип на работа с реални проблеми и намиране на реално решения 🙂. То за това всички джуниъри се учат да пишат код до де разбера че е дефакто изграждат модули или компоненти в една подсистема 🙂
Цветомир Диков
Много добре разбирам фрустрацията, помня, че и аз бях така - хем нямам опит, хем junior, хем искат млади, хем да са с 10 години опит. Това, което мога да те посъветвам е да се фокусираш върху своите transferrable skills. Това е супер ценно и ако ще сменяш field of work-a, защото няма значение опита ти в какво е, важното е да се види, че имаш желание, амбиция и си показвала силните си skills на други места - в НПО-та, доброволчески организации, в университета (награди, състезания, etc.), в училище. Кои сме ние си лични навсякъде - важното е в CV-то някак да успеем да го покажем :)
Моника Симеонова
Фокусирай се върху нещата, които контролираш (CV, присъствие, мрежа от контакти) и не се притеснявай какво пише в обявата. (Често компаниите пишат откровени глупости в обявите си – напр. "3 години общ опит" и поне "5 години опит по специалността").
Илия Марков
Junior позициите се очертава да намаляват, заради навлизането на AI (зависи от сферата, но като обща тенденция). Относно съвети бих казала: • добре оптимизиран LinkedIn profile и + CV и портфолио ако е нужно • освен чрез стандартни кандидатствания, използване на мрежа от контакти • намиране на ментор в сферата
Gergana Ancheva
Всички мои приятели и познати са в това положение, включително и мен. Всички сме трудолюбиви и кипим от желание, но очевидно това за шефовете не е важно, за това повечето сме freelance и си правим всичко сами. По-трудно е, много малко, да не кажа никакви пари в началото, но ако са спешни парите- някъде общак по часово и това е...
Пламена Калагларска