Gergana Ancheva

Employer Branding Leader | Certified Career Coach

18 отговора
1 пост

Питанки

Как се подготвяте за промените в пазара на труда и бъдещето на кариерите? Много се говори по темата, но ми е интересно какви реални стъпки предприемате☺️

Отговори

Пост: “Ще се проведе събитие на dev.bg All-in-one 2026 на 28.08 2026г. Има ли хора, които ще ходят? Билетът е 39.00€ Early Bird

Излизат ми реклами за него в Instagram, ще разгледам дали би ми било полезно и на мен.

Пост: “Университетът струваше ли си за вас, кажете честно? С какво реално ви (или не ви) помогна след това?

Да, много съм доволна и от бакалавъра, и магистратурата ми в Англия. Образованието беше на много високо ниво, даде ме сериозна основа откъм знания и методология, също ценни контакти и преживявания :)

Пост: “Как използвате AI в работата и в ежедневието си? Мислите ли си, че наистина ще замени хората или ще създаде нови професии и позиции? Интересно ми е с каква нагласа сме като цяло в тази промяна 🤖😅

Не просто мисля, а съм сигурна. Вече се случва. В доклада на World Economic Forum (Future of Jobs) има конкретни данни и метрики. До 2030 се очаква 92 млн. работни места да изчезнат и 170 млн. нови да бъдат създадени.

Пост: “Чудя се дали в CV-то си е добре да включа няколко неща, които съм правила в един период...не знам дали ще изглежда добре, защото съм дейна, или зле, защото все едно не съм имала фокус и съм ги правила половинчато. Става въпрос за 2 години, в които съчетавах учене, работа, доброволчество и опити за старт на свои проекти

Можеш да включиш всичко, но да разделиш по категории, както е в LinkedIn: • Work Experience • Education • Volunteering • Independent projects/initiatives Важен въпрос е, както другите са казали вече, дали е релевантно всичко, но показва разнообразен профил и дейности, което и плюс.

Пост: “До хората, които са се преквалифицирали с магистратура: как избрахте магистратурата/университета? Почти съм сигурна в избора си, но ми е интересен подходът, който хората тук са предприели. 👀

Аз не съм се преквалифицирала с магистратурата, а надградих и специализирах с нея. Беше близка до бакалавъра ми, което си има и плюсове, и минуси, но аз съм доволна от избора си. Избрах я заради специалността (точно това, което исках), университета, градът и възможността да надградя знанията си от бакалавъра. Съшо направих добри контакти, което е доста ключово като цяло във всеки етап.

Пост: “Според вас има ли разлика в уменията, на учениците на база типа училище, което завършват?

Мисля, че по-скоро зависи от самото учебно заведение. Аз лично до 7-ми клас съм била в държавни училища, от 8-ми до 12-ти бях в частна гимназия. Според мен по-скоро е добре се проучва самото училище.

Пост: “Здравейте! 😊 Ученичка съм в 10. клас в Търговско-банковата гимназия в София с интерес към финанси, икономика, предприемачество и лидерство. Търся възможности за стаж, практика или инициативи, чрез които да трупам опит. Ще съм благодарна за насоки откъде да започна и какво е най-важно да развивам на този етап. :)

Предоставя ли гимназията някакви възможности, свързани с вътрешни инициативи, да кажем вътрешноучилищни клубове? Препоръчвам ти да разгледшаш и програмата ABLE Mentor, която свързва ученици с ментори. Насочила ли си се вече какво да учиш след 12-ти клас? ☺️

Пост: “Endurosat

+ 1

Пост: “Как се подготвяте за промените в пазара на труда и бъдещето на кариерите? Много се говори по темата, но ми е интересно какви реални стъпки предприемате☺️

Ще споделя и аз какво правя, с уточнението, че не мисля, че можем на 100% да сме подготвени, защото нещата са динамични: • чета много по темата от достоверни източници • намирам си проактивно обучения • говоря с различни хора в различни сфери • разширявам уменията си, защото едно от нещата, за които много се говори е ⤵️

Пост: “Компаниите се оплакват, че не могат да намерят млади кадри. Същите компании искат 5 години опит за позиция „Junior“. Никой не ти дава шанс без опит. Но опит не можеш да натрупаш без шанс. Последно време се въртя в този омагьосан кръг и няма излизане от него, така че ако някой има съвети, много моля да ги сподели.😭

Junior позициите се очертава да намаляват, заради навлизането на AI (зависи от сферата, но като обща тенденция). Относно съвети бих казала: • добре оптимизиран LinkedIn profile и + CV и портфолио ако е нужно • освен чрез стандартни кандидатствания, използване на мрежа от контакти • намиране на ментор в сферата