📣
Marketing and communications
Бранд, реклама, PR, social media и съдържание.
Анонимен
Какво хората често не разбират или си представят погрешно за твоята професия? (marketing)
3 отговора
Анонимен
преди 2 месеца
Че е само писане на текстове и създаване на реклами. Маркетинг човека в една компания се асоциира само с това, а не с цялата подготвителна и организационна работа преди една публикация / пост да излезе наяве. Основно се дразня на все още съществуващото схващане е, че маркетинга само харчи пари и се гледа на това не като инвестиция за ръста на компанията, а като перо, от което постоянно може да се спестява.
Често хората пропускат частта, в която трябва да имаш умението да изготвиш бюджет спрямо целите на кампанията/бранда, да можеш да планираш понякога за цяла година напред рекламни дейности, да проучваш детайлно пазара и най-вече конкуренцията ти. Да, маркетингът е креативна професия, но изисква и много стратегическо мислене и организационни умения :))
Анонимен
Успяваш ли да постигаш work-life balance? (marketing)
3 отговора
вече да :), преди нямах и не отделях никакво време за себе си и да правя това което ми харесва, но вече си отделям това време и е важно за мен, за да съм ползотворна в работата си
Все повече се старая да го постигна. Никога не е перфектно и има периоди, в които едното изостава, но е важно (особено в младите си години) да бачкаш здраво, но и да знаеш кога можеш да се отпуснеш и да мислиш за себе си/развитието си.
Анонимен
Коя е непривлекателната част от работата ти, за която не се говори? (marketing)
5 отговора
Непривлекателната част е, че понякога трябва да работиш извън нормалните часове - появяват се казуси, нещо изскача в последния момент и ти трябва да можеш да реагираш. Също това, че винаги има един лек сблъсък между представи/очакванията от колеги/мениджмънт и начина, по който всъщност се постигат резултати в маркетинга. Често се налага да обясняваш принципи от сорта на: "не, не може рекламното ни видео да е 3 минути, защото никой няма да го изгледа до край"
Непривлекателната част от работата, за която никой не говори, е това как някои хора просто са на ниско ниво и не знаят как да водят бизнес и как да комуникират нормално. Има доза наглост и доза арогантност, която е неоснователна, и това много често се среща в българския контекст, за съжаление. Аз се старая да давам добър пример на моите партньори и клиенти, стъпка по стъпка.
Анонимен
Как намери първата си работа? (marketing)
3 отговора
Пазарът е ужасен – за маркетинг има специалисти под път и над път. В началото беше адски трудно: нямаш стаж, нямаш опит, имаш няколко взети изпити. Знаех, че трябва да блесна с CV, за да изпъкна сред немските кандидати за стаж в Германия. След около 150 кандидатури, 40% откази и 59% ghost-ване, получих 2 оферти за стаж. Като се върнах в България, положението не беше различно – стажът ми от 6 месеца не се зачиташе и все едно започнах отначало, въпреки че вече имах диплома за бакалавър. Намерих работа чрез общи познати, защото знаех, че ми трябва опит, за да работя там, където аз искам.
Анонимен
Имаше ли образование за тази професия и според теб то необходимо ли е? (marketing)
3 отговора
Нямам образование за тази професия. Тя може да се научи с опит, чрез стажове и доброволчество. Аз лично предпочитам да придобия и това образование в някакъв момент (за да имам и по-теоретични знания), но определено не е задължително за намиране на работа в сектора.
Аз съм завършила филология, но в днешно време има много други начини, по които можеш да научиш чужди езици на професионално ниво.
Анонимен
Как разбра, че това е твоето нещо? (marketing)
2 отговора
Просто опитах първо съвсем неформално, като доброволец, а след това и професионално. Стъпка по стъпка развих много умения и успях да придобия нужния опит. В крайна сметка се насочих и към магистратура по "Връзки с обществеността", както и позиция на Маркетинг специалист.
Анонимен
Защо избра да се насочиш към маркетинг/комуникации?
3 отговора
Харесвам професиите, които изискват креативност и стратегическо мислене. Завършила съм Политология, но в рамките на специалността всъщност видях, че проявявам най-голям интерес точно към комуникациите и маркетинга/ПР-а (макар и политически). Затова реших под някаква форма да се насоча точно в тази посока.
Реално не знаех какво искам да уча до февруари в 12. клас. Знаех, че няма да е медицина, право или архитектура. Мечтаех да организирам сватби и събития, защото обичах да правя декорации. Винаги съм била креативна и правех различни ръчни проекти и дизайн. Затова реших, че професията ми трябва да е креативна. Насочих се към Event Management, но тъй като нямаше такъв бакалавър, избрах Маркетинг. По време на следването заобичах графичния дизайн и осъзнах, че ми е по-важно да творя, отколкото да организирам. Сега се развивам в тази посока и търся какво точно ми е най-интересно.