📣

Marketing and communications

Бранд, реклама, PR, social media и съдържание.

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Какво хората често не разбират или си представят погрешно за твоята професия? (marketing)

3 отговора

А

Анонимен

преди 2 месеца

Че е само писане на текстове и създаване на реклами. Маркетинг човека в една компания се асоциира само с това, а не с цялата подготвителна и организационна работа преди една публикация / пост да излезе наяве. Основно се дразня на все още съществуващото схващане е, че маркетинга само харчи пари и се гледа на това не като инвестиция за ръста на компанията, а като перо, от което постоянно може да се спестява.

Често хората пропускат частта, в която трябва да имаш умението да изготвиш бюджет спрямо целите на кампанията/бранда, да можеш да планираш понякога за цяла година напред рекламни дейности, да проучваш детайлно пазара и най-вече конкуренцията ти. Да, маркетингът е креативна професия, но изисква и много стратегическо мислене и организационни умения :))

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Успяваш ли да постигаш work-life balance? (marketing)

3 отговора

вече да :), преди нямах и не отделях никакво време за себе си и да правя това което ми харесва, но вече си отделям това време и е важно за мен, за да съм ползотворна в работата си

Все повече се старая да го постигна. Никога не е перфектно и има периоди, в които едното изостава, но е важно (особено в младите си години) да бачкаш здраво, но и да знаеш кога можеш да се отпуснеш и да мислиш за себе си/развитието си.

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Коя е непривлекателната част от работата ти, за която не се говори? (marketing)

5 отговора

Непривлекателната част е, че понякога трябва да работиш извън нормалните часове - появяват се казуси, нещо изскача в последния момент и ти трябва да можеш да реагираш. Също това, че винаги има един лек сблъсък между представи/очакванията от колеги/мениджмънт и начина, по който всъщност се постигат резултати в маркетинга. Често се налага да обясняваш принципи от сорта на: "не, не може рекламното ни видео да е 3 минути, защото никой няма да го изгледа до край"

Непривлекателната част от работата, за която никой не говори, е това как някои хора просто са на ниско ниво и не знаят как да водят бизнес и как да комуникират нормално. Има доза наглост и доза арогантност, която е неоснователна, и това много често се среща в българския контекст, за съжаление. Аз се старая да давам добър пример на моите партньори и клиенти, стъпка по стъпка.

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Ако започваше отначало, би ли избрал/а отново тази професия? (marketing)

3 отговора

Да, за сега не съм намерила по-пасваща за мен. Ако бях, нямаше да работя това, което работя😅

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Как намери първата си работа? (marketing)

3 отговора

По препоръка на колежка от универистета.

Пазарът е ужасен – за маркетинг има специалисти под път и над път. В началото беше адски трудно: нямаш стаж, нямаш опит, имаш няколко взети изпити. Знаех, че трябва да блесна с CV, за да изпъкна сред немските кандидати за стаж в Германия. След около 150 кандидатури, 40% откази и 59% ghost-ване, получих 2 оферти за стаж. Като се върнах в България, положението не беше различно – стажът ми от 6 месеца не се зачиташе и все едно започнах отначало, въпреки че вече имах диплома за бакалавър. Намерих работа чрез общи познати, защото знаех, че ми трябва опит, за да работя там, където аз искам.

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Имаше ли образование за тази професия и според теб то необходимо ли е? (marketing)

3 отговора

Нямам образование за тази професия. Тя може да се научи с опит, чрез стажове и доброволчество. Аз лично предпочитам да придобия и това образование в някакъв момент (за да имам и по-теоретични знания), но определено не е задължително за намиране на работа в сектора.

Аз съм завършила филология, но в днешно време има много други начини, по които можеш да научиш чужди езици на професионално ниво.

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Как разбра, че това е твоето нещо? (marketing)

2 отговора

Просто опитах първо съвсем неформално, като доброволец, а след това и професионално. Стъпка по стъпка развих много умения и успях да придобия нужния опит. В крайна сметка се насочих и към магистратура по "Връзки с обществеността", както и позиция на Маркетинг специалист.

Все още изпитвам колебания.

Питанка

преди 4 месеца

📣 Marketing and communications

Анонимен

Защо избра да се насочиш към маркетинг/комуникации?

3 отговора

Харесвам професиите, които изискват креативност и стратегическо мислене. Завършила съм Политология, но в рамките на специалността всъщност видях, че проявявам най-голям интерес точно към комуникациите и маркетинга/ПР-а (макар и политически). Затова реших под някаква форма да се насоча точно в тази посока.

Реално не знаех какво искам да уча до февруари в 12. клас. Знаех, че няма да е медицина, право или архитектура. Мечтаех да организирам сватби и събития, защото обичах да правя декорации. Винаги съм била креативна и правех различни ръчни проекти и дизайн. Затова реших, че професията ми трябва да е креативна. Насочих се към Event Management, но тъй като нямаше такъв бакалавър, избрах Маркетинг. По време на следването заобичах графичния дизайн и осъзнах, че ми е по-важно да творя, отколкото да организирам. Сега се развивам в тази посока и търся какво точно ми е най-интересно.