Цветомир Диков

Развойна дейност на софтуерни продукт(Офицер в БА)

11 отговора
4 поста

Full-stack web developer с 3г. стаж Tech stack: NestJS NextJS Typescript JavaScript +es2017 (es2022)

Споделянки

На какво мнение сте. В Top Coding онлайн събитие - мийтинг с Amazon инженер споделиха, че кодът се обезценява, защото има инструменти за генериране и обработка. Ценят се умения свързани със системен дизайн. Това е картинка която не репрезентира точно това но просто масово специалити ползват Claude. Аз лично ползвам GEMINI Pro+.

Тази седмица прочетох на Те Ким книгата: Пътят на NVidia. На мен много ми хареса. Купих си я от ozon.bg; Не знам кой е в сферат на AI компютърно моделиране и компютърна графика и разработка на игри и графичен софтуер.. Хора прочетете я. Лидери на стартъпи също има какво да научат.

Ще се проведе събитие на dev.bg All-in-one 2026 на 28.08 2026г. Има ли хора, които ще ходят? Билетът е 39.00€ Early Bird

Аз записах и трябва да доизкарам една магистратура иии се чудя дали да не запиша Бизнес специалност но в УНСС или в Нов БГ, защото имам интерес към бизнес развитие но предпочитам да имам нещо като образование преди да тръгна да правя нещо. То е ясно че трябва се пуснеш по трчението но не баш неподготвен окей и така

Отговори

Пост: “Компаниите се оплакват, че не могат да намерят млади кадри. Същите компании искат 5 години опит за позиция „Junior“. Никой не ти дава шанс без опит. Но опит не можеш да натрупаш без шанс. Последно време се въртя в този омагьосан кръг и няма излизане от него, така че ако някой има съвети, много моля да ги сподели.😭

То реално не е бизнес логика, ако наистина не се ползва по предназначение за бизнеса. Трябва да навръзваш функции по предназначение за бизнеса , т.е. трябва да се научиш да изграждаш системи а това ако не работиш във фирма или не си взела задача на някого да я изпълниш няма как да стане. Има си голям състав от който можеш да се научиш но трябва да си в такъв екип на работа с реални проблеми и намиране на реално решения 🙂. То за това всички джуниъри се учат да пишат код до де разбера че е дефакто изграждат модули или компоненти в една подсистема 🙂

Пост: “Любимата ни традиция е да си разменяме книги за 24 май във формат “evil Santa” 😈 - като secret Santa, но с опция да крадеш 😄 Ето малко идеи за книги от нас✨

Интересни са биографиите ако са писани от наистина добър биграфист писател иначе автобиографиите ако също са написани както трябва са много интересни- аз съм чел за Джобс Мъск за Да Винчи за Айнщайн ... от един автор и са доста интересни

Пост: “Търся първа работа и се чудя към какви компании да се насоча...за junior човек кое би било по-подходящо? 🤔

Зависи от човека Реално по добре е да се започне от компания за да разбереш защо и за какво работиш и след това можеш да започнеш стартъп. Ако не познаваш бизнеса и какво търсят хората ще ти е малко трудно ( принципно пускат анкети с проучване ноо пак не е ок)

Пост: “Университетът струваше ли си за вас, кажете честно? С какво реално ви (или не ви) помогна след това?

Зависи да ти кажа аз скоро ще завърша Нов Български Университет и съм си харесал някои "бизнес" специалност. Има някои специалности в НБУ, които привличат внимание, има специалности които в зависимост от областта на развитие не можеш да запишеш друг университет. УНСС примерно и сравни други факултети или катедри на други университети с други специалности. Зависи много от това какво искаш да учиш.

Пост: “Компаниите се оплакват, че не могат да намерят млади кадри. Същите компании искат 5 години опит за позиция „Junior“. Никой не ти дава шанс без опит. Но опит не можеш да натрупаш без шанс. Последно време се въртя в този омагьосан кръг и няма излизане от него, така че ако някой има съвети, много моля да ги сподели.😭

Аз мисля че трябва да си по скоро интелегентен от гледна точка на преговори Всички искат да знаеш как се прави цяла система а истината е че една такава е сложна. Чисто базово може да знаеш език за програмиране на високо ниво ноо това мисля че не е достатъчно. Може би трябва да се научиш да пишеш реална бизнес логика, което е трудно