Цветомир Диков
Развойна дейност на софтуерни продукт(Офицер в БА)
Full-stack web developer с 3г. стаж Tech stack: NestJS NextJS Typescript JavaScript +es2017 (es2022)
Споделянки
На какво мнение сте. В Top Coding онлайн събитие - мийтинг с Amazon инженер споделиха, че кодът се обезценява, защото има инструменти за генериране и обработка. Ценят се умения свързани със системен дизайн. Това е картинка която не репрезентира точно това но просто масово специалити ползват Claude. Аз лично ползвам GEMINI Pro+.
Тази седмица прочетох на Те Ким книгата: Пътят на NVidia. На мен много ми хареса. Купих си я от ozon.bg; Не знам кой е в сферат на AI компютърно моделиране и компютърна графика и разработка на игри и графичен софтуер.. Хора прочетете я. Лидери на стартъпи също има какво да научат.
Ще се проведе събитие на dev.bg All-in-one 2026 на 28.08 2026г. Има ли хора, които ще ходят? Билетът е 39.00€ Early Bird
Аз записах и трябва да доизкарам една магистратура иии се чудя дали да не запиша Бизнес специалност но в УНСС или в Нов БГ, защото имам интерес към бизнес развитие но предпочитам да имам нещо като образование преди да тръгна да правя нещо. То е ясно че трябва се пуснеш по трчението но не баш неподготвен окей и така
Отговори
Идеяте се превръща в цел. Общо взето живееш за да постигнеш някакъв резултат и това реализацията на твоята идея
То реално не е бизнес логика, ако наистина не се ползва по предназначение за бизнеса. Трябва да навръзваш функции по предназначение за бизнеса , т.е. трябва да се научиш да изграждаш системи а това ако не работиш във фирма или не си взела задача на някого да я изпълниш няма как да стане. Има си голям състав от който можеш да се научиш но трябва да си в такъв екип на работа с реални проблеми и намиране на реално решения 🙂. То за това всички джуниъри се учат да пишат код до де разбера че е дефакто изграждат модули или компоненти в една подсистема 🙂
Интересни са биографиите ако са писани от наистина добър биграфист писател иначе автобиографиите ако също са написани както трябва са много интересни- аз съм чел за Джобс Мъск за Да Винчи за Айнщайн ... от един автор и са доста интересни
Ще помоля за мнение, ако има хора, които са завършили бизнес специалност в един от двата университета - УНСС или НБУ.
Зависи от човека Реално по добре е да се започне от компания за да разбереш защо и за какво работиш и след това можеш да започнеш стартъп. Ако не познаваш бизнеса и какво търсят хората ще ти е малко трудно ( принципно пускат анкети с проучване ноо пак не е ок)
Виж. Имаш интерес към нещо. Проучваш харесва ти записваш, а, ако не ти хареса, проучваш отново или отиваш на почивка 😁.
Зависи да ти кажа аз скоро ще завърша Нов Български Университет и съм си харесал някои "бизнес" специалност. Има някои специалности в НБУ, които привличат внимание, има специалности които в зависимост от областта на развитие не можеш да запишеш друг университет. УНСС примерно и сравни други факултети или катедри на други университети с други специалности. Зависи много от това какво искаш да учиш.
Аз мисля че трябва да си по скоро интелегентен от гледна точка на преговори Всички искат да знаеш как се прави цяла система а истината е че една такава е сложна. Чисто базово може да знаеш език за програмиране на високо ниво ноо това мисля че не е достатъчно. Може би трябва да се научиш да пишеш реална бизнес логика, което е трудно