ИП

Илияна Петрова

Студент по психология

33 отговора
5 поста

Завършвам психология и се интересувам от реалните механизми зад поведението и решенията ни. Обичам да изследвам различни гледни точки и да уча от хора, които мислят, задават въпроси и не се задоволяват с повърхностни отговори.

Споделянки

Все повече започвам да виждам читалището не просто като място за традиции, а като пространство за срещи, идеи и общност. В този смисъл ми прилича на това, което днес търсим в различни платформи и общности. Според вас може ли читалището да има такава роля и днес и как би изглеждало това?

Питанки

Имате ли понякога от онези дни, в които каквото и да направите – все нещо не се получава и всяка следваща задача е „греда“? 😄 Как се справяте в такива моменти?

Днес си спомних нещо, което ми се беше случило преди време - бях на път за изпит доста притеснена и в един момент видях камион с много забавно лого на една коза... и това някак ми оправи настроението и ме успокои 😄 Има ли нещо, което ви помага да се справите в трудните и напрегнати моменти?

Напоследък се улавям, че имам много различни посоки, които ме привличат и ми е трудно да реша на коя да заложа. По-скоро се опитвам да „събера парченцата“ и да разбера какво има смисъл за мен, но не винаги е ясно. Как разбирате, че едно решение е „правилно“ за вас? По усещане, по логика или го осъзнавате чак след време?

Отговори

Пост: “Супер интересно. Последно време много мисля/им по темата за първите стъпки на младежите в работния живот. Статията вади едни заключения, коментарите описват нещо друго 🤔 Ако някои има наблюдения, споделете — Тук-Там се насочва към този проблем 🙌🏻 https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2026/05/01/4909312_zashto_ne_rabotiat_mladejite

В статията и в мненията под нея има различни твърдения, които заедно описват целия проблем. Моето виждане като студент и като майка е, че образователната ни система има огромна нужда от промяна и дългосрочна стратегия за развитие на децата. В тази връзка скоро открих гражданска инициатива "Национално движение за образование", която инициира точно тези промени и изпрати отворено писмо до 52-рото Народно събрание по този повод. Тя събира хора от различни сфери – образование, психология, наука и практика, които реално работят с деца и виждат проблема отвътре. По моите наблюдения не става дума за един проблем, а за цяла верига – от ранното развитие, през начина, по който децата учат и мислят, до липсата на плавен преход към първа работа. Може би въпросът не е „защо младите не искат да работят“, а къде и как се къса връзката по пътя им.

Пост: “Как се подготвяте за промените в пазара на труда и бъдещето на кариерите? Много се говори по темата, но ми е интересно какви реални стъпки предприемате☺️

Подготовката за бъдещето според мен изисква адаптивност, постоянно учене и добра информираност. Умения като емоционална интелигентност и разбиране на хората ще стават все по-ценни и трудно заменими от технологиите в близко бъдеще.

Пост: “Седя си аз 2ч на фризьор и се чудя - кои са нещата, които ви отнемат безумно много време, ама ги правите все пак?

Опитвам се да си оптимизирам времето, но понякога наистина се появяват неща, които си изискват доста време

Пост: “Все повече започвам да виждам читалището не просто като място за традиции, а като пространство за срещи, идеи и общност. В този смисъл ми прилича на това, което днес търсим в различни платформи и общности. Според вас може ли читалището да има такава роля и днес и как би изглеждало това?

Селото е близо до Добрич – на около 10 минути с кола, в Североизточна България. Да, има млади хора, но по-скоро предизвикателството е, че не са свикнали да възприемат читалището като място за нещо различно от „каквото е било досега“. Засега започвам с по-малки инициативи – срещи, разговори, идеи около дигитални умения и пространство, в което хората просто да се съберат. По мои наблюдения по-скоро се „запалват“, когато има нещо практично и полезно за тях, а не толкова традиционен формат. За мен по-интересното е как изобщо се изгражда този интерес и усещане за общност с времето.

Пост: “Според вас могат ли да бъдат полезни читалищата в съвременния живот?

Да, познавам ги и следя какво правят – наистина е много стойностно 🙂Радвам се, че все повече хора започват да обръщат внимание на тази тема.

Пост: “Все повече започвам да виждам читалището не просто като място за традиции, а като пространство за срещи, идеи и общност. В този смисъл ми прилича на това, което днес търсим в различни платформи и общности. Според вас може ли читалището да има такава роля и днес и как би изглеждало това?

Да, при нас в областта има доста читалища. От края на миналата година се опитвам да организирам различни инициативи в читалището в село Дончево. Има база и възможности, но ми се струва, че най-голямото предизвикателство е да се активират хората и да се създаде усещане за общност, а не просто да съществува като място. Именно това започва да ме вълнува най-много и го свързвам и с психологията – как от „има го“ да се превърне в нещо живо.

Пост: “Мисля мисля мисля и накрая все повече интуиция следвам :)

Може би с времето човек започва да се доверява повече на интуицията си, защото има натрупан опит. Според теб има ли „правилен“ начин да тръгнеш в началото или всичко се подрежда в движение?

Пост: “Напоследък се улавям, че имам много различни посоки, които ме привличат и ми е трудно да реша на коя да заложа. По-скоро се опитвам да „събера парченцата“ и да разбера какво има смисъл за мен, но не винаги е ясно. Как разбирате, че едно решение е „правилно“ за вас? По усещане, по логика или го осъзнавате чак след време?

Като чета отговорите, сякаш всички в крайна сметка стигаме до комбинация от интуиция и логика. И може би, ако нещо наистина е „нашето“, рано или късно пак стигаме до него. При мен трудното е търпението – обичам нещата да се случват веднага и ако не действам на момента, след това идват съмненията. Вие как се справяте с това – давате ли си време или действате веднага, за да не започнете да се колебаете?

Пост: “Здравейте! 😊 Ученичка съм в 10. клас в Търговско-банковата гимназия в София с интерес към финанси, икономика, предприемачество и лидерство. Търся възможности за стаж, практика или инициативи, чрез които да трупам опит. Ще съм благодарна за насоки откъде да започна и какво е най-важно да развивам на този етап. :)

Много хубаво е, че още отсега търсиш възможности и искаш да се развиваш – това е наистина голям плюс. Според мен на този етап е по-важно да опитваш различни неща и да виждаш кое ти е интересно в реална среда, отколкото да търсиш „правилната“ посока веднага. Дори участие в инициативи, стажове или доброволчество може да ти даде много повече яснота. Ти самата как усещаш – кое от всичките ти интереси те „дърпа“ най-много в момента?

Пост: “Случвало се е да „приключа случай на хартия“, защото системата го изисква, въпреки че знаех, че човекът още има нужда от подкрепа. Не се гордея с това, но иначе нямаше как да продължа да работя с останалите случаи.

Като чета това, си давам сметка колко тежко може да бъде това напрежение между системата и личните принципи. Интересно ми е – как успяваш да продължиш, без това да те „смачка“ напълно? Или има моменти, в които усещаш, че те променя?

Пост: “Какво хората често не разбират или си представят погрешно за твоята професия?(healthcare)

Розовата представа за психолога, че стои цял ден на едно диванче и взима пари.

Пост: “Коя е непривлекателната част от работата ти, за която не се говори?(healthcare)

..че цената да помагаш на другите я плащаш със своята душа